Gerilim Tırmanıyor! Altın Fiyatları Rallisini Sürdürebilecek mi?

Altın fiyatları Cuma günkü büyük yükselişinin küçük bir kısmını geri çekti. ABD Doları ise savunmada kalmaya devam ediyor. Yatırımcılar devam eden İsrail-Hamas çatışmasını ve hafta sonu yaşanan yeni gelişmeleri dikkatle izliyor. Bu ortamda ABD Hazine tahvil getirileri yükselirken parlak metal üzerinde baskı oluşturuyor.

Güvenliğe kaçışla yükselen altın fiyatları biraz gerileme yaşadı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günü altın, müthiş bir atak yaptı. Sarı metal, hafta sonundaki jeopolitik belirsizliğe doğru güvenliğe kaçış simgesi oldu. Böylece, 100 dolarlık bir dönüşle güçlü bir artış kaydetti. Yatırımcılar devam eden Hamas-İsrail savaşının altın fiyatları için yukarı yönlü riskleri koruyacağı beklentisiyle hareket etti. Bu yüzden, short pozisyonlarını kapatma yoluna gittiler. Parlak metal, kademeli yükselişini durdurdu ve haftanın ilk günü kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Ayrıca, artan açıklara ilişkin endişeler nedeniyle ABD Hazine tahvillerine yönelik talep eksikliği altının gücünü artırdı. Bu arada, güvercin Fed görüşmeleri nedeniyle ABD Dolarındaki toparlanmanın durakladı. Bu da atın fiyatlarındaki yükselişe yardımcı oldu. Altın, haftaya Cuma günkü büyük hareketin ardından doğal bir düzeltme modunda kazançlarını azaltarak başladı. Altın fiyatındaki geri çekilme, ABD Dolarının düşük performansına rağmen gerçekleşti. Bununla birlikte, altın fiyatlarındaki geri çekilmeyi ABD Hazine tahvil getirilerindeki yeni yükselişe bağlamak da mümkün.

Gerilim artarken, altın yatırımcıları bu olayları izleyecek

Yatırımcılar, Orta Doğu’daki çatışmalarla ilgili hafta sonu yaşanan gelişmeleri sindirmeye çalışıyor. Bu yüzden, temkinli bir ruh hali içinde kalmaya devam ediyorlar. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Pazar günü, askerleri Hamas militanlarını takip etmek üzere Gazze Şeridi’ne girmeye hazırlanırken “Hamas’ı yok etme” sözü verdi. Bu arada ABD ve müttefikleri, İran’ın çatışmaya olası bir müdahalesinden endişe duyuyorlar. Bu nedenle Hamas-İsrail’i kontrol altına alma çabalarını arttırdılar.

Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimler şimdilik altın fiyatları için destekleyici olmaya devam ediyor. İleriye baktığımızda, ABD Doları yatırımcıları yeni bir yukarı yönlü destek için ABD Perakende Satışlar verilerini ve Fed’in açıklamalarını bekliyor. Altın yatırımcıları, özellikle geçen hafta ABD TÜFE’nin Eylül ayında beklentilerden daha fazla arttığını gösteren verilerden sonra, merkez bankasının faiz oranları görünümüne ilişkin yeni bilgiler için Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta New York Ekonomi Kulübü’nde yapacağı konuşmayı merakla bekliyor. CME FedWatch aracına göre, piyasalar Fed’in gelecek ay faiz artırımına ara vermesini neredeyse kesin görüyor. Bununla birlikte, Aralık ayında faiz artırımı olasılığını %30 olarak fiyatlıyor.

Altın fiyatları teknik analizi: Şimdilik kartlarda düzeltme var

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın fiyatı Cuma günü tüm önemli Günlük Hareketli Ortalamaları (DMA) aştı. Böylece, 1.929 dolar ile kritik 200 DMA’nın üzerinde bir haftalık kapanış yaptı. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi orta çizgiyi aşarak yükseliş bölgesine doğru sert bir ralli yaptı. Bu da altın fiyatlarındaki büyük hareketi haklı çıkardı.

Ancak, altın alıcıları Pazartesi günü erken saatlerde 200 DMA bariyerinin üzerinde kalmayı başaramadı. Bunun ardından bir düzeltme başlattı. Bunu yaparken, altın fiyatları 100 DMA’yı 1.923 dolarda ihlal etti. Şimdi ise tersine dönüşün hız kazanması durumunda düz 50 DMA’yı 1.901 dolarda test etmeye yöneldi.

Altın fiyatları günlük grafik

Yenilenen aşağı yönlü seyir RSI göstergesindeki düşüşle senkronize. Eğer 50 DMA altın fiyatına destek sağlayamazsa, geri çekilme 1.880 dolardan 21 DMA’ya doğru uzanabilir. Yukarı yönde, en yakın direnç 1.923 dolarlık 100 DMA’da duruyor. Ayrıca, bunun üzerinde tüm gözler 1.929 dolarlık 200 DMA engelinin üzerinde olacak. Daha da yukarıda, üç haftanın en yüksek seviyesi olan 1.933 dolar var. Bunun ardından ise 20 Eylül’ün en yüksek seviyesi olan 1.947 dolara doğru yeniden test mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx