Vivaldi Tarayıcısı iPhone ve iPad İçin Çıktı

Birkaç aydır iOS cihazlar için beta testi aşamasında olan Vivaldi tarayıcısı sonunda iPhone ve iPad cihazlar için artık App Store üzerinden indirilebiliyor. Bu arada uygulamanın Android ve masaüstü kullanıcıları için halihazırda mevcut olduğunu da hatırlatalım.

Vivaldi tarayıcısını mobil cihazlardaki benzerlerinden ayıran özelliklerden biri, varsayılan olarak etkin olan masaüstü tarzı Sekme Çubuğu olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcı, sekmeleri bilgisayarda göründüklerine benzer şekilde arayüzün üst kısmında sıralanmış olarak gösteriyor.

Mobil cihazların ekranları daha küçük olduğundan tarayıcı, kullanıcılara tüm açık sekmelerin anlık görüntüsünü gösterecek bir Sekme Değiştirici ile birlikte geliyor. Etkin sekme, küçük resminin çevresinde bir çerçeveyle değiştiricide vurgulanacak ve kullanıcılar buradan diğer sekmeleri kapatabiliyor veya seçebiliyor.

Ayrıca Vivaldi, kullanıcıların web sitelerinde vurguladıkları metinleri uzun basıp “Nota kopyala” seçeneğini seçtikleri takdirde otomatik olarak kaydedebilen yerleşik bir Notlar özelliğine de sahip. Ek olarak kullanıcılar, Sekme Çubuğu’nu tıkamadan sayfaları daha sonra okumak üzere kaydetmek isterse, bunları tarayıcının Okuma Listesi’ne kaydedebiliyor.

Vivaldi’nin diğer sürümlerine benzer şekilde, iOS tarayıcısı da yerleşik reklam ve izleyici engelleyiciye sahip. Kullanıcıların, Ayarlar’da Gizlilik altında bu seçeneği etkinleştirmeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx