Risk primi düşüyor hedef ‘kalıcı refah’

Mithat Yurdakul / ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Sağlıklı politika uygulamaları sayesinde ülkemizin risk primi düşüyor” dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunan Şimşek, sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedeflediklerini, mevcut büyüme iç talep kaynaklı olduğu için ekonomide yeniden dengelenmeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 

Mali disiplini yeniden tesis ettiklerini anlatan Şimşek, “Bütçe açığımızın milli gelire oranını Maastricht kriterlerine uyumlu olarak yüzde 3’ün altında tutmayı hedefliyoruz. Tek seferlik deprem harcamaları hariç, bu oranın yüzde 2,1’e gerileyeceğini tahmin ediyoruz” dedi. AB tanımlı genel yönetim borç stokunun milli gelire oranının da 2023 sonunda yüzde 33,3 ile yüzde 60 olan Maastricht kriterinin oldukça altında gerçekleşmesini beklediklerini anlatan Şimşek, şunları söyledi:

“Sağlıklı politika uygulamaları sayesinde ülkemizin risk primi düşüyor. Mayıs ayında 700 baz puana yükselen ülke risk primimiz, uyguladığımız rasyonel politikalar sayesinde 400 baz puan civarına gerilemiştir. Küresel düzeyde sürdürdüğümüz etkin iletişim ve gerçekleştirdiğimiz yatırımcı görüşmeleri ile uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenini ve ihraçlarımıza yönelik ilgisini artırmayı amaçlıyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, uygulamaya koyduğumuz program sayesinde ülkemiz kredi notu görünümünü yükseltmiştir.”

İhracatla büyüme

İhracatın katkıda bulunduğu bir büyüme hedeflediklerini anlatan Şimşek, “Yüzde 5 büyüme ile milli gelirin 1,3 trilyon doları aşmasını, kişi başı milli gelirin ise 14 bin 855 dolara yükselmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Fiyat istikrarının en önemli öncelik olduğunu belirten Şimşek, “Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve fiyat istikrarını sağlamak için Merkez Bankası parasal duruşunu sıkılaştırmıştır. Politika faiz artışı, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma tedbirleri ile desteklenmektedir. Vatandaşımızın alım gücünün korunması, sürdürülebilir büyüme ve kalıcı refah artışı için fiyat istikrarı ön koşuldur” dedi.

Türkiye’nin 2022 yılında dünyada en çok turist ağırlayan dördüncü ülke olduğunu vurgulayan Şimşek, pazar ve ürün çeşitlendirme politikaları ile tanıtım faaliyetlerine işaret etti.

Emekliye ek ödeme

Çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmediklerini savunan Şimşek, “2023 yılında en düşük memur maaşındaki artış oranı yüzde 141.8, ortalama memur maaşındaki artış oranı ise yüzde 128.8 olmuştur. Emeklilerin bayram ikramiyelerini bin 100 liradan 2 bin liraya yükselttik. Emeklilerimize kasım ayında da tek sefere mahsus olarak 5 bin lira ilave ödeme yapacağız. Asgari ücreti de 2023 yılında enflasyonun üzerinde yüzde 107,3 oranında artırdık” ifadesini kullandı.

Deprem kaynaklı ihtiyaçların öncelikli olduğunu anlatan Şimşek, “Bu yıl için öngördüğümüz deprem kaynaklı harcamalar 762 milyar lira olup, milli gelirin yaklaşık yüzde 3’üne tekabül etmektedir. 2024 yılında ayırdığımız kaynak ise 1 trilyon 28 milyar lira olup, milli gelirin yüzde 2,5’i seviyesindedir” ifadesini kullandı. Bankacılık sektörünün kur riski olmadığını aktaran Şimşek, “Yabancı para net genel pozisyonu 4,3 milyar dolar fazla vermektedir” dedi.

Vergi mevzuatına neşter

Dolaysız vergilerin bütçedeki payını artırmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Şimşek, “Etkin olmayan istisna, muafiyet ve indirimlerin kaldırılması hususunda kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz.

Bu kapsamda temel vergi kanunlarını gözden geçiriyoruz” dedi.

Gri listeden çıkış hedefi

Şimşek, mali suçlarla mücadelenin temel öncelikler arasında olduğunu belirterek, “Suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele rejiminin güçlendirilmesine yönelik çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İnceleme, araştırma, analiz ve değerlendirmeleri etkin bir biçimde yürütüyoruz” dedi. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) raporuna göre Türkiye’nin, 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu olduğuna işaret eden Şimşek, teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek konunun kripto varlıklar ile ilgili çalışmalar olduğunu, bu konuda da gerekli çalışmalar nihai aşamaya getirdiklerini söyledi. Şimşek, “Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx