Hasan Ekici: Türkiye ‘Yolsuzluk Algı Endeksi’nde tarihindeki en düşük sırada

Gelecek-Saadet Grubu adına Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan Konya Milletvekili Hasan Ekici, 2001 yılında iktidar partisinin kurulduğu günden bu yana ülkenin yönetimini üstlenen AK Parti’nin vaat ettiği ‘3Y’ slogandaki yolsuzluklar, yoksulluk ve yasaklarla mücadelesini değerlendirdi.

Yolsuzluk konusuna odaklanan Ekici, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün her yıl yayımladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne vurgu yaparak, Türkiye’nin 2022 yılında 182 ülke arasında 101’inci sıraya gerileyerek tarihindeki en düşük sırayı aldığını dile getirdi. OECD ülkeleri içinde 37’nci sırada ve G20 ülkeleri arasında sondan 4’üncü sırada yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye’deki yolsuzluk endeksindeki düşüşün temel nedenlerini eleştiren Ekici, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile kamu gücünün otoriter bir şekilde tek elde toplanmasını, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlalleri, denetleyici kurumların etkinliklerinin zayıflatılmasını, Meclis’in denetleme gücünün etkisizleştirilmesini ve karar alma süreçlerinin dar bir iktidar eliti tarafından yönetilmesini eleştirdi.

Ayrıca, kamu alımlarına ve Kamu İhale Kanunu’nda yapılan 200’e yakın değişikliği eleştiren Ekici, iktidarın şeffaflık, hesap verebilirlik ve dürüstlük ilkelerinden uzaklaştığını ve Kamu İhale Kurumu’nun yetkilerinin kısıtlandığını ifade etti. Değişikliklerin şeffaflığı azalttığını ve adil rekabetin sağlandığı kamu alımlarının oranının düştüğünü belirtti.

Kamu çalışanlarına yapılan maaş zamlarının adaleti bozduğunu ve özellikle kariyer meslek memurlarının mağduriyet yaşadığını ifade eden Hasan Ekici, Vergi Denetim Kurulu’ndaki personelin maaşlarındaki uçurumu örnek olarak gösterdi. Kamu çalışanlarının maddi sorunları nedeniyle iş motivasyonu kaybı yaşadığını vurgulayan Ekici, bu sorunun çözülmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na torba yasaya eklenecek bir madde teklifinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx