Emekliye seyyanen yapılacak zammın kaç TL olacağı açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda emeklilere ek zam müjdesi vermişti. Ancak emekliler, verilen zammın enflasyon karşısında eridiğini ve refah payı almadıklarını dile getirmişti.

AKP hükümeti, emeklilerin oylarını kaybetmemek için yerel seçim öncesi yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, kulislerden edindiği bilgiye göre emeklilere seyyanen zam yapılacağını duyurdu.

Seyyanen zam, tüm maaşlara eşit miktarda verilen zam anlamına geliyor. Erdursun, emeklilere 4 bin TL seyyanen zam verilebileceğini ve bunun en düşük emekli maaşlarını da yükselteceğini söyledi. Erdursun, seyyanen zammın emeklilerin tepkisine bağlı olduğunu da belirtti.

BAYRAM İKRAMİYESİ DE GÜNDEMDE

Seyyanen zam, gelirlerdeki enflasyon kaybını gidermek ve maaşlar arasındaki farkı azaltmak için uygulanan bir yöntemdir. Seyyanen zamda, tüm maaşlara aynı tutarda zam yapılır. Örneğin seyyanen zam 1.000 TL ise, tüm maaşlar 1.000 TL artar. Böylece yüzde olarak değil, tutar olarak zam yapılır.

Öte yandan AKP hükümeti, emekliler için başka düzenlemeler de yapmayı planlıyor. Bir önceki yerel seçimlerde yüksek fiyatlar nedeniyle tanzim satış noktaları kuran hükümet, 31 Mart yerel seçimlerinde emeklileri memnun etmek için 2 düzenleme daha getirecek.

2023 yılında Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmişti. Bu ikramiyeden tüm emekliler yararlanmıştı. Benzer bir ikramiyenin Ramazan ve Kurban Bayramı’nda da verilmesi bekleniyor.

2018’de başlayan bayram ikramiyesi, 2021’de bin 100 lira, 2022’de ise 2 bin lira olmuştu. Şu anda 2 bin lira olan bayram ikramiyesinin artırılması için çalışma yapılıyor. Ayrıca emeklilerin sosyal hayata katılımını sağlamak için yeni projeler de gündemde.

65 yaş üstü emeklilere özel bir kart verilmesi ve bu kartla şehirler arası ulaşım, sinema, tiyatro, müze gibi kültürel etkinliklerde indirim uygulanması düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx