Altında endişeli bekleyiş! Rekor sonrası sert geri çekildi…

Altın fiyatlarında dalgalanmalar görülüyor. Fed, ECB ve BoE’nin faiz kararı öncesinde altında gerileme yaşanırken merkez bankaları da temkinli ilerleme yönünde karar vereceği beklentisi artmaya başladı.

Merkez bankalarının parasal sıkılaştırmadan ani çıkış yapmayacağına dair beklentiler ve önümüzdeki yıl için de AB ve ABD ekonomisi için oluşan resesyon ve daralma endişeleri altındaki yükselişin önünü kesti.

ABD Merkez Bankası Fed, faiz kararını yarın açıklayacak ve faizi sabit tutması bekleniyor. Faiz kararından çok Fed Başkanı Jerome Powell’ın piyasaları yönlendirecek açıklamaları önemle bekleniyor.

Fed Başkanı Powell, gelen veriler ışığında hareket edileceğini, parasal gevşemeye ancak verilerin güçlü olmasıyla birlikte başlanacağına yönelik açıklamalar yapmıştı.

ONS VE GRAM ALTIN TARİHİ ZİRVEDEN UZAKLAŞIYOR

Bu gelişmeler ışığında tarihi rekor kıran ons ve gerileme seyrine geçti. 2148 dolar ile tarihi yüksek seviyeye çıkan ons altın güne 1981 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1980 dolar, en yüksek de 1989 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar ons altın 1985 dolardan alıcı buluyor.

Gram altın da ons altına paralel olarak ancak döviz kurlarındaki volatilitenin vermiş olduğu etkiyle daha sert tepkiler göstermiyor. Gram altın Aralık ayı başında gördüğü 1928 liralık tarihi zirvesinin ardından güne 1846 liradan başlangıç yaptı. Gün içinde en düşük 1840 lira, en yüksek de 1854 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar 1851 liradan alıcı buluyor.

DÖVİZ KURLARINDA SON DURUM

Döviz kurları volatil seyrine devam ediyor. Trendinde güç kaybı olmadan ilerleyen dolar ve hafif primli seyrediyor. Dolar 29.0102 lira, euro 31,2330 lira, 36,46 lira, euro/dolar paritesi 1,0766’dan işlem görüyor.

KÜRESEL ENFLASYON SORUNU AŞILAMIYOR

Küresel enflasyonla merkez bankaları 2 yılı aşkın süredir mücadele etse de net bir sonuca varamadı. Ayrıca enflasyonu indirmek için yüksek faiz uygulamasının piyasa üzerinde yarattığı tahribatın etkileri de faiz indirimlerinin başlamasıyla ortaya çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx