Yerli SİHA Mühimmatına Rusya’dan Övgü Yağdı

Yerli SİHA mühimmatı Rusya’nın gündemine bomba gibi düştü. SİHA’larda öncelikle Türkiye tarafından kullanılan MAM serisi akıllı mühimmatları Rus basınının dikkatini çekti.

Yerli SİHA mühimmatı Rusya’da dikkatleri üzerine çekti. Türkiye savunma sanayii alanında son zamanda oldukça önemli atılımlar yaptı. SİHA’ları aktif olarak kullanan Türkiye, envanterini geliştirmeye, vuruşunu gücünü artırmak için ar-ge çalışmalarına devam ediyor. Sahada vurucu gücün en mühim parçalarından biri olan MAM serisi mühimmatlara eklenen ailenin yeni üyesi ‘T’ Rus basınının dikkatini çekti. 

MAM-T’YE ÖVGÜLER YAĞDI 

Türkiye’nin ürettiği yerli ve milli İHA/SİHA’lar, Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ Savaşı’nda da başarısını tüm dünyaya göstermişti. Azerbaycan’ın cephedeki başarısının önemli etkenlerinden biri olarak gösterilen Türk SİHA’ları, özellikle Karabağ’daki kullanımının ardından dünya medyasının gündeminden düşmüyor. Diğer yandan askeri konularda yayım yapan Rus Top War sitesi, Türk SİHA’larını, Türkiye’nin ürettiği yeni mühimmatlar üzerinden konu edindi. 

‘BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HEDEFLERİ YOK EDİYOR’ 

‘Türkiye’nin mevcut İHA’ları ve onlar için ürettiği silahlar son zamanlarda yaşanan çatışmalarda kendilerini kanıtladı. Bunlar çeşitli hedefleri minimum riskle etkili bir şekilde yok etmelerini sağladı. Türkiye bu konuda yeni ürünlerini geliştirmeye ise devam ediyor. MAM serisi özellikle insansız hava araçlarında kullanılmak üzere Türk Roketsan tarafından geliştirildi. MAM-L, Türk SİHA’larının ana mühimmatı ve SİHA operasyonlarının da neredeyse tamamında kullanıldı. 

‘MAM-T BOMBASI İLE HEDEFİNİ BAŞARIYLA VURDU’ 

MAM serisinin farklı taktik ve teknik özelliklere sahip sadece iki mühimmatı vardı. Üretici firma ise yeni bir modelin testlerinin başladığını duyurdu ve geçtiğimiz günlerde bu testlerde İHA Bayraktar Akıncı yeni üretilen bir MAM-T bombası ile hedefini başarıyla vurdu.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir