Yeni Kabine Toplantısı Ne Zaman?

‘Yeni kabine toplantısı ne zaman?’ şeklindeki sorular, koronavirüs salgınındaki vaka oranlarının artmasıyla birlikte daha sık sorulmaya başlandı. ‘Yeni kabine toplantısı ne zaman? Saat kaçta? Toplantıda hangi kararlar alınacak?

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yapması planlandığı toplantıda, tedbirlerin vaka sayılarına nasıl yansıdığı, yeni tedbirlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı, mevcut tedbirlerin ne zamana kadar süreceği gibi konuların gündeme gelebileceği bekleniyor

Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş ilk defa katılacak.

Toplantıda Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirlerin sonuçları, aşı tedariği, yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimi konularının dışında Irak’ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki diğer farklı konuların ele alınacağı öngörülüyor.

YENİ KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

‘Kabine toplantısı ne zaman?’ sorusu Türkiye’nin ana gündem maddesi olmaya devam ediyor. İki haftada bir toplanan kabine bugün bir kez daha bir araya gelip toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelecek. Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş da ilk defa katılacak. Toplantıda, Koronavirüs ile mücadelenin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonun da görüşülmesi bekleniyor. Kabine Toplantısının saat 15:00’te başlaması beklenirken alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulması öngörülüyor.

YENİ KABİNE’DE ELE ALINACAK KONULAR NELER?

Türkiye genelinde uygulanan kısmi kapanmanın devam edip etmeyeceği hafta başında yapılacak kabinede görüşülecek. Kabinede iki hafta sürecek daha sert önlemlerin alınabileceği belirtiliyor.

Kabinede, kalabalık yerler ve AVM’lerin kapatılmasına yönelik yeni kararların alınabileceği ifade ediliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı da konuşulabilecek seçenekler arasında.

Toplantıda Koronavirüs ile mücadele doğrultusunda alınan tedbirlerin sonuçları, aşı tedariği, yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimi gibi konuların dışında Irak’ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konuların ele alınıp tartışılacağı tahmin ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın sunum yapması planlanan Kabine Toplantı’sında, sıkı önlemlerin vaka sayılarına yansıması, yeni tedbirlere ihtiyaç olup olmadığı, mevcut tedbirlerin ne zamana kadar yürürlükte olacağı gibi konuların gündeme gelip üzerinde konuşulması bekleniyor. İthal aşıda tedarik süreci, Rus Sputnik V aşısıyla ilgili gelişmeler, yerli aşı çalışmalarında gelinen son aşamanın da toplantının önemli gündem maddeleri arasında yer alabileceği söyleniyor.

Toplantıda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından da sunum yapılacağı konuşuluyor. Akar’ın yurt içi ve sınır ötesinde halen devam eden terörle mücadele faaliyetlerinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerince Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde bulunan terörist hedeflere düzenlenen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarına ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da sunum yaparak, önemli dış gelişmeler ile 27-29 Nisan’da BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla düzenlenecek 5+1 formatındaki gayri resmi Kıbrıs konulu konferans öncesinde bilgilendirme yapacağı öngörülüyor.

Yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık‘ın da toplantıda bir sunum yapması bekleniyor.

SON KABİNE TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI?

Bir önceki kabine toplantısı 13 Nisan’da toplanmış ve bunun sonucunda da kısmi kapanma kararı alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte de tecrübe ettiği kısmi kapanma çerçevesinde uygulamaya geçirilecek hususlara ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir. Bir süre önce ara verdiğimiz 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacaktır. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir. Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Yeme-içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir. Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacaktır. Konaklama tesisleriyle evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir. Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızca bu gece yayımlanacak genelge ile duyurulacak, uygulama da yarın akşam saati itibariyle başlayacaktır. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir