Üzücü Gerçek! Dağ Buzullarının Yüzde 10’u 2050’de…

Bilim insanları, son zamanlarda büyük sorunla karşı karşıya kaldığımız küresel ısınma sebebiyle ilerideki 30 senede yükseklerdeki buzulların yüzde 10’unun yok olacağı uyarısı yaptı.

Küresel ısınma ile beraber Dünya sıcaklık ortalaması, her sene artıyor. Bu durum, öncelikle kutuplardaki buzulların hızla erimesine sebep oluyor. Bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki 30 yılda yükseklerdeki buzulların yüzde 10’unun yok olacağını söyledi. Bremen Üniversitesi’nden buzul bilimci Ben Marzeion, dünyadaki yaklaşık 200 bin dağ buzulunun erime eğilimlerini inceledi ve dağ buzullarının küresel ısınmadan geri dönülmez şekilde etkilendiğini tespit etti. 

13 BİN KÜP SUYA EŞ DEĞER BUZUL YOK OLACAK 

100’den fazla bilgisayar modellemesinden elde edilen verileri bir araya getiren Marzeion, 2021-2050 yılları arasında ortalama 13 bin 200 kilometre küp suya eş değer buzul kaybının olmasının beklendiğini bildirdi. 

GERİYE GELMELERİ İMKANSIZ 

Marzieon, Paris İklim Antlaşması’ndaki sıcaklık artışı hedeflerine uyulsa bile dağ buzullarının yüzde 10’una karşılık gelen kaybın geri çevrilmesinin, halihazırda insan eliyle ortaya çıkan ısınma nedeniyle imkansız olacağını vurguladı. 

‘BUNU BİR KIYAMET GİBİ GÖREBİLİRİZ’ 

Marzeion, dağ buzullarının erimesine etki eden ısınmanın 20-30 yıl öncenin karbon salınımının yarattığı sera etkisinden kaynaklandığına dikkati çekerek, ‘Bir açıdan bunu bir kıyamet gibi görebiliriz çünkü dağ buzullarının çoğunun erimesini durdurmak halihazırda imkansız. Ancak insanların günümüzde alınan kararların iki üç kuşak sonra dünyamızı nasıl doğrudan etkileyebildiğini görmeleri açısından önemli.’ değerlendirmesinde bulundu. 

BUZUL ERİMESİ YÜZDE 31 HIZLANDI 

Diğer yandan, önceki günlerde yapılan farklı bir araştırmada, 2015-2019 döneminde yıllık erime oranının, 2000-2004 dönemine göre yılda 78 milyar ton daha fazla olduğu ortaya çıkmıştı. Bu da 15 yıl öncesine göre buzulların yüzde 31 daha hızlı eridiğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir