Tütün üreticileri firmaların verdiği fiyat karşısında eziliyor

Tütünde dikim devri sürüyor. Türkiye’de kıymetli tütün üretim merkezlerinden biri olan Manisa’da üreticilerle bir ortaya gelen CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, köylerde dolaşarak çiftçilerden edindiği izlenimleri Cumhuriyet’e anlattı.

Bakırlıoğlu, evvelden tütün dikiminin şenlik havasında yapıldığını, bugünün üreticilerinin ise gelecekten umutsuz olduğunu, “maliyetini kurtaracak mı” diye kara kara düşündüğünü belirterek, “Birçok köylü tütün üretiminden vazgeçmiş. Para kazanamıyorlar. ‘Tütüncüye artık kız vermiyorlar’ diye serzenişte bulunuyorlar” dedi.

KONTRAT SONRASI FİYAT

Bölgede çiftçilerle tütün firmaları ortasında kontrat imzalandığını belirten Bakırlıoğlu, “Ama ellerinde kontrat yok. Üç nüsha düzenlenen kontratın bir suretinin çiftçiye, bir suretinin ise bakanlığa teslim edilmesi gerekiyor. Onu da son teslim tarihi olan 15 Mayıs’ta toplu olarak yapıyorlar. Kontrat imzalanırken fiyat yazmıyorlar. Bakanlığa teslim ederken kendi belirledikleri fiyatı yazıyorlar. Yani mukavele imzalanmış, avanslar ödenmiş, dikim başlamış fiyat ondan sonra aşikâr oluyor” dedi.

Bakırlıoğlu, teslim edilen kontratlara tütün kilogram fiyatı olarak 55 lira yazıldığına dikkat çekti.

“SADECE YÜZDE 57”

Şirket temsilcilerinin de tütün üreticilerine fiyatın 55 lira olduğunu kelamlı olarak bildirdiklerini belirten Bakırlıoğlu, “Üreticilerin bir kısmı ise fiyatı benden öğrendi. Buna rağmen Kırkağaç Ziraat Odası bu yıl tütün maliyetini 60 lira olarak hesapladı. Geçen yıl 31 lira avans verildi. Şirketler fiyatı 35 lira olarak belirledi ve hasatta tütüncüye yalnızca 4 lira fark ödendi. Bu durumda tütün fiyatındaki artış yüzde 57 olacak. Tütün üreticisi maalesef şimdiden ürettiği tütünü maliyetinin altında satmak zorunda kaldı” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.