Türk gruplarının Avrupa’daki yol haritası netleşti

Trabzonspor’un şampiyonluğuyla sona eren Spor Toto Muhteşem Lig’de 2021-2022 dönemin akabinde Avrupa kupalarında uğraş edecek Türk ekiplerinin rotaları belirli oldu.

Gelecek dönem 5 Türk grubunun yer alacağı Avrupa kupalarında Trabzonspor ve Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalmak için gayret edecek.

Dönemi birinci sırada tamamlayan bordo-mavili grup, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne play-off cinsinden katılacak. Trabzonspor, birinci maçı 16-17 Ağustos, rövanşı 23-24 Ağustos’ta oynanması planlanan bu çeşidi geçmesi halinde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalacak.

Bordo-mavili grup, play-off tipini geçememesi halinde 8 Eylül’de başlaması planlanan UEFA Avrupa Ligi küme etaplarına direkt iştirak sağlayacak.

FENERBAHÇE’NİN AMACI DEVLER LİGİ

En son 2008-2009 döneminde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alan Fenerbahçe, dönemi 2. basamakta bitirerek yıllar sonra yine Devler Ligi’ne katılma fırsatı yakaladı.

Sarı-lacivertli grup, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için 2. ön eleme cinsinden itibaren gayret etmeye başlayacak. 19-20 ve 26-27 Temmuz’da oynanacak maçların akabinde sarı-lacivertli grup, bu tipi geçmesi halinde 3. ön eleme tipine yükselecek. Fenerbahçe ağustos ayının birinci iki haftasında oynanacak maçları da muvaffakiyetle geçerse play-off tipine dahil olacak. Bu cinsin da geçilmesi durumunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi hasretine nokta koyacak.

Fenerbahçe ön eleme cinslerinde yaşayabileceği muhtemel başarısız sonuçlarda ise UEFA Avrupa Ligi için gayret edecek.

Sarı-lacivertli takım, Şampiyonlar Ligi’ne 2. ön eleme tipinde veda ederse UEFA Avrupa Ligi’ne 3. ön elemeden katılacak fakat Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 3. ön eleme tipi ya da play-off etabında elenerek Devler Ligi bileti alamazsa Kupa 2’ye kümelerden katılacak.

Fenerbahçe için başka bir mümkünlük da UEFA Konferans Ligi.

Sarı-lacivertliler UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Tipi’nden elenirse UEFA Konferans Ligi’ne play-off çeşidinden itibaren dahil olarak Kupa 3’te gayret etme hakkı elde edecek.

KUPA ŞAMPİYONU

Yukatel Kayserispor ve Demir Küme Sivasspor ortasında oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finali de Avrupa’ya gidecek grubu belirleyecek.

Kupayı kazanan takım, UEFA Avrupa Ligi’ne play-off çeşidinden dahil olacak. Kupayı kazanan grup 18-25 Ağustos’ta oynanacak maçların akabinde çeşit atlarlarsa kümelere yükselecek, elenmeleri durumunda ise direkt UEFA Konferans Ligi kümelerinde yer alacak.

KONYASPOR VE BAŞAKŞEHİR UEFA KONFERANS LİGİ’NDE

Dönemi 3. sırada bitiren İttifak Holding Konyaspor ve 4. sırada tamamlayan Medipol Başakşehir, geçen dönem birinci defa düzenlenen UEFA Konferans Ligi’nde gayret etmeye hak kazandı.

İki kadro da Kupa 3’te kümelere kalmak için 3 ön eleme oynayacak.

UEFA Konferans Lig’ne 2. ön eleme cinsinden itibaren dahil olacak Konyaspor ve Başakşehir, bu çeşidi geçmeleri durumunda 3. ön eleme tipine yükselecek. Elenen grubun Avrupa defterini kapatacağı cinsin geçilmesi halinde 2. ön eleme tipi ve akabinde play-off maçları oynanacak.

Tüm bu maçlarda çeşit atlamayı başaran gruplar ise kümelere isimlerini yazdıracak.

Avrupa Kupaları’nda bu dönem maçların oynanması planlanan tarihler şu halde:

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Tipi: 19-20 ve 26-27 Temmuz

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Tipi: 2-3 ve 9 Ağustos

UEFA Şampiyonlar Ligi Play-Off Çeşidi: 16-17 ve 23-24 Ağustos

UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Tipi: 4-11 Ağustos

UEFA Avrupa Ligi Play-Off Tipi: 18-25 Ağustos

UEFA Konferans Ligi 2. Ön Eleme Çeşidi: 21-28 Temmuz

UEFA Konferans Ligi 3. Ön Eleme Çeşidi: 4-11 Ağustos

UEFA Konferans Ligi Play-Off Çeşidi: 18-25 Ağustos

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.