Total ve ENI, Kıbrıs açıklarında büyük bir doğalgaz kaynağı keşfetti

Enerji şirketleri Fransız Total ve İtalyan ENI, Kıbrıs Adası açıklarında kıymetli ölçüde doğalgaz keşfettiklerini açıkladı.

Enerji şirketleri Fransız Total Energies ve İtalyan ENI, Kıbrıs adası açıklarındaki 6. keşif bloğunda bulunan Cronos-1 alanında değerli miktarda doğalgaz keşfetti.

Total Energies, Cronos-1 alanında uygun kalitede birçok karbonat rezervuar aralığı tespit edildiğini belirtti. Total Engergies ve Eni’nin adanın güneybatısındaki 6. blokta yüzde 50’şer hisseleri bulunuyor.

TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR

TotalEnergies’in keşif kısmındaki kıdemli lider yardımcısı Kevin McLachlan, “Cronos-1 alanındaki bu başarılı keşif, düşük teknik maliyet ve düşük karbon salımıyla kaynak keşfi yapmaya odaklanan ve Avrupa’ya ek doğalgaz arzı sağlanması üzere güç güvenliğine katkıda bulunacak keşif stratejimizin tesirinin bir öbür örneğidir” dedi.

Türkiye, kendi kıta sahanlığıyla örtüştüğü ve Kıbrıslı Türklerin kaynaklardan yararlanmasına imkan vermediği için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yürüttüğü petrol ve doğalgaz keşif programlarına sert biçimde karşı çıkıyor. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.