Ticaret Bakanı Mehmet Muş: Ciro Kaybı Desteklerind…

Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Bakan Muş gıda sektöründe ciro kaybını önlemek için başvuru süresinin uzatıldığını bildirdi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan açıklama geldi. Bakan Muş tarafından gelen açıklamada, ‘Yiyecek-içecek sektöründeki işletmelere yönelik ciro kaybı desteklerinde başvuru süresini, işletmelerimizin hak kaybına uğramaması için uzattık. 

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK 

Ciro kaybı desteklerinden yararlanma şartını taşıyan işletmelerimiz, 31 Mayıs saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek’ ifadelerini kullandı. 

KİM NE KADAR HİBE ALACAK ? 

Söz konusu paketten yararlanacak esnafların desteği ise 2020 ve 2019 cirolarına göre belirlenecek. Cumhurbaşkanı Kararı ve tebliğ uyarınca, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan işletmelere esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez faydalanmak üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere cirosunun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında ciro kaybı desteği ödemesi yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir