Testis kanseri nedir? Testis kanseri belirtileri? Testis kanseri evreleri nelerdir?

Testis tümörleri az görülmekle birlikte, 15-35 yaş ortası erkeklerde en sık görülen malign tümörlerdir. Kesin sebebi bilinmeyen testis kanseri, en sık erişkin erkeklerde görülür. İşte testis kanseriyle ilgili merak edilenler…

TESTİS KANSERİ NEDİR?

Testisler erkeklerde penisin çabucak altında bulunan ve skrotum denilen deri ile kaplı yumurta biçiminde bir çift organdır. Vazifesi sperm ve testesteron üretmektir. Testis kanseri ise kökenini testisteki üreme hücrelerinden alan ve testiste görülen kanser çeşididir. Testis kanseri, erkek üreme sisteminin bir kesimi olan testislerde gelişen kanserdir. Semptomlar, testiste bir yumru yahut skrotumda şişlik yahut ağrıyı içerebilir.

TESTİS KANSERİ BELİRTİLERİ?

Testis kanseri olan bir erkekte aile hikayesi kıymetlidir. Şayet ailede baba yahut kardeşte daha evvel kanser hikayesi görülmüşse daha dikkat edilmesi ve her sene gerekli testlerin ihmal edilmeden yaptırılması gereklidir.

Çoğu testis kanseri ağrıya neden olmaz, lakin hastaların yüzde 30 ila 40’ında ağrı meydana gelebilir. Rastgele bir testis sertliği durumunda en kısa müddette bir uzmana görünmeniz tavsiye edilmektedir. Testis kanserinin öbür semptomları şunlardır:

  • Memelerde büyüme ve ağrı
  • Sırt ağrısı
  • Boyun ağrısı yahut kitle
  • İstemsiz zayıflama ve halsizlik

TESTİS KANSERİ MESKENLERİ NEDİR?

Evre A: Tümör sırf testistedir.

Evre B: Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına yayılmıştır.

Evre C: Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına ve ötesine yayılmıştır (en sık akciğere).

Hastalığın evresini belirlemek için göğüs ve batın tomografisi ile tümör belirteç seviyelerinden yararlanılır.

TESTİS KANSERİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Testis kanserinin hem teşhis hem de tedavisi, testisin inguinal orşiektomi denilen, kasık üzerinden yapılacak cerrahi operasyonla çıkarılmasını gerektirir.

  • Cerrahi Tedavi

İleri yahut yüksek riskli kanserli erkeklerde, retroperitoneal lenf nodülü diseksiyonu (abdominal lenf nodlarını çıkarmak için cerrahi prosedür) önerilebilir.

  • Kemoterapi

Testis dışına yayılmış kanserli hücreleri tedavi etmek için kemoterapi ilaçları uygulanabilir. Bunun yanı sıra, kimi hastalarda ameliyat sonrasında ek tedavi olarak da kemoterapi uygulanabilir.

  • Radyasyon Tedavisi

Bazı testis kanserli hastalarda radyoterapi kemoterapi yahut cerrahi operasyonların beraberinde kullanılabilecek bir tedavi prosedürü olarak gündeme gelebilmektedir. Ayrıyeten, metastazları bulunan yahut cerrahi için uygun olmayan kimi hastalarda da radyoterapi kemoterapi ile kullanılabilir.

TESTİS KANSERİ MUAYENE NASIL OLUR?

Teşhis tipik olarak fizik muayene, ultrason ve kan testlerine dayanır. Daha sonra tipini belirlemek için mikroskop altında muayene ile testisin cerrahi olarak çıkarılması yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.