Teksas katliamı göz nazaran göre gelmiş: 21 kişiyi katleden cani her şeyi Facebook’ta anlatmış

Teksas Valisi Greg Abbott, geçtiğimiz günlerde Teksas eyaletinde 600’e yakın öğrencisi bulunan Robb İlkokulu’na yapılan atak hakkında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Vali Abbott, taarruzdan yarım saat evvel 18 yaşındaki Salvador Ramos’un internet üzerinden üç farklı bildiri paylaştığını kaydederek, evvel büyükannesini vuracağını, sonra vurduğunu ve en son bir ilkokula saldıracağını yazdığını söyledi.

Ramos’un Facebook’taki üçüncü paylaşımını silahlı taarruzdan sırf 15 dakika evvel yaptığı belirtildi. Bir tabanca ve bir AR-15 tüfekle saldırdı, okulda tahsil gören 7-10 yaşları ortasındaki 19 çocuğu öldürdü.

Ramos’un bildirilerinde hangi okula silahlı akın düzenleyeceğini belirtmediği kaydedildi.

“Dün Uvalde’yi kötülük sardı. Büyükannesini hızından vuran herkesin kalbinde kötülük olmalı.” tabirini kullanan Abbott “Ama birinin küçük çocukları silahla vurması çok daha makûs.” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ YAPTI

Facebook sözcüsü Andy Stone, Ramos’un Facebook’ta taarruzdan sonra fark edilen özel, birebir bildiriler gönderdiğinin ortaya çıktığını belirterek, şirketin yetkililerle hücumla ilgili iş birliği yaptığını söz etti.

İNSTAGRAM’DA “YAPMAK ÜZEREYİM” YAZDIĞI ÖĞRENİLDİ

Ramos’un geçen hafta aldığı iki AR-15 tipi taarruz silahının fotoğrafını Instagram hesabından paylaştığı ve kimi şahısları etiketlediği fotoğraf için “yapmak üzereyim” yazdığı belirtildi.

‘ÇOCUKLAR GERÇEK HAYATTAN KORKMALIDIR’

Yetkililerin, ayrıyeten saldırgana ilişkin olduğu sanılan bir TikTok hesabı profilinde de “Çocuklar gerçek hayattan korkmalıdır.” tabirini kullandığı aktarıldı.

19 çocuk ve 2 yetişkinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin de yaralandığı silahlı hücumda Ramos’un motivasyonun ne olduğunun ise hala bilinmediği kaydedildi.

SABIKA KAYDI YA DA AKIL HASTALIĞI KUŞKUSU YOK

Texas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un rastgele bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti.

Yalnız ve problemli bir mesken hayatı olduğu belirtilen Ramos’un konuşma zahmeti bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri kelamlı şiddete maruz kaldığı tabir edildi.

ABD’DEKİ EN ÖLÜMCÜL SİLAHLI HÜCUM

AP’nin haberinde, Teksas eyaletinin, ülkedeki en silah dostu maddelerden kimilerine sahip olduğu ve son 5 yılda ABD’deki en ölümcül silahlı ataklara sahne olduğuna da dikkat çekildi.

Latin kökenli sakinlerin yükte olduğu 16 bin nüfuslu Uvalde kasabasındaki silahlı okul saldırısı, Aralık 2012’de Connecticut’un Newtown kentindeki 20 çocuk 6 yetişkinin öldürüldüğü Sandy Hook İlkokulu saldırısından sonra en ölümcül okul saldırısı pozisyonunda bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.