TBMM Başkanı Şentop Açıkladı: ‘Soykırım’ Açıklamas…

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullanması üzerine tepkisini belli eden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ortak kınama için hazırlık yaptıklarını ve yarın açıklama yapacaklarını bildirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Savaş Suçları Fotoğraf Sergisi ile İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan’ın Savaş Suçları Paneli’nde gerekli açıklamalar yaptı. 

‘KİMİN SOYKIRIMCI OLDUĞUNU YÜZLERİNE HAYKIRMANIN ZAMANI GELMİŞTİR’ 

Şentop, açıklamalarında, ‘Ermenistan ve Ermeni diasporasının, ‘Büyük Ermenistan’ hayaline kapılarak Ermenileri sözde ‘soykırım’ iddialarıyla Türkiye’ye yönelik nefret duygularıyla tahrik etmelerinin bir sonucu olarak, bölgesel istikrarsızlığın müsebbibi oldukları aşikardır. İlmi, tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir değerlendirme yoktur. Değişen tek şey siyasi karardır. Hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır. İlmi delillerle gerçeklerle kimin soykırımcı olduğunu yüzlerine haykırmanın zamanı gelmiştir. Ortak kınama için hazırlık yapıyoruz. Yarın açıklayacağız.’ ifadelerini kullandı. 

‘DOSTLUĞA ZARAR VERECEK BİR AÇIKLAMA’ 

Şentop’un açıklamasından satır başları: ‘Bu açıklama, ABD’nin evrensel hukuk ve bilimle çelişkisini ortaya koyduğu gibi, Türkiye ve ABD arasındaki insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve karşılıklı dostluğa dayalı ilişkilerine zarar verecek mahiyette bir açıklamadır. 

‘TBMM BAŞKANI OLARAK REDDEDİYORUM’ 

TBMM Başkanı olarak, devletimize, milletimize, tarihimize yapılan bu büyük iftirayı reddediyorum. Hele hele tarihi, hatta bugünü ayrımcılık, ırkçılık, soykırım, ülke dışında insanlığa karşı suçlarla sabıkalı olan ülkelerin yetkililerinin Türkiye hakkında konuşurken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.’ ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir