Tam Kapanma Ne Demek?

Vaka sayılılarının yüksek seviyelere çıkması ile birlikte tam kapanma ülke gündeminin ilk sıralarına geldi. Peki, tam kapanma ne demek?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, “Bilim Kurulu toplantısında ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak” dedi. Bu açıklamanın ardından tam kapanmanın ne olduğu ve neleri kapsadığı büyük bir merak konusu oldu.

TAM KAPANMA NEDİR?

Bazı meslek gruplarına mensup kişiler haricinde herkesin evinde olması uygulamasına ‘tam kapanma’ ifadesi denir. Yükselen vaka sayılarını düşürme maksadıyla uygulanan tam kapanma sayesinde, tüm pozitif vakalar izole olur ve süper taşıyıcıların başkalarıyla da temas ederek virüsü bulaştırmaları önlenmeye çalışılır.

Tam kapanma, belli bir süre için vatandaşların yaşadıkları evlerinden dışarıya çıkmalarını engellemeye yönelik bir karardır. Bu süreç içerisinde sadece güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları, basın mensupları ve yeme-içme-gıda sektörü içerisinde çalışanlar gibi istisna bölümler dışarıda yer alır. Tam kapanma sayesinde, tüm pozitif vakalar izole olur ve süper taşıyıcıların başkalarıyla temas ederek virüsü bulaştırmaları engellenmeye çalışılır.

RAMAZAN’DA TAM KAPANMA GELİR Mİ?

Bilim Kurulu’nun mümkün olan en fazla dozda aşının gelmesi için çabalarının devam ettiğine değinen Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, “Üretici ülkelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı istediğimiz doz şu ana kadar gelmiş değil. Bundan sonrasında inşallah kalan dozlar gelirse biz çok daha fazla aşılamayı yaparken bir yandan da alınacak olan tedbirlerle Ramazan Bayramı’nda şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda olabileceğimize inanıyorum. Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir.” dedi.

Kayıpmaz açıklamasına şu ifadeler ile devam etti, “Pandemi el birliğiyle mücadele etmemiz gereken bir süreç. Evet devletimiz bazı kararlar alıyor. Biz de vatandaş olarak bu kararlara uymak durumundayız. Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır. Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk şeklinde selam da verilmemeli. Bilim Kurulu toplantısında ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak”.

KISMİ KAPANMA İŞE YARADI MI?

Uzmanlar tarafından kısmi kapanma tedbiri hakkında yapılan değerlendirmelerde, 17 Nisan’dan itibaren vaka sayılarının plato çizmeye başladığı, son birkaç günde de yayılım hızının düştüğü ifade ediliyor. Son birkaç günde iyileşen sayısının günlük vaka sayısının üzerinde olduğu, bunun ise önemli bir kırılma noktası olduğu bilgisi paylaşıldı. Aktif vaka sayısının azalması anlamına gelen bu sonucun önemli olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir