Suudi Arabistan’dan Biden’a cevap: ABD’nin de kusurları oldu

Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ABD Lideri Biden’ın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamaları Riyad’da rahatsızlık yarattı. Reuters’a açıklama yapan bir Suudi yetkili, görüşmede Prens Selman’ın Biden’la görüşmesinde ABD’nin de Irak işgali üzere yanılgılar yaptığını söylediğini aktardı. Yetkiliye nazaran Selman, Biden’a “başka ülkelere çeşitli kıymetleri dayatmanın geri tepeceğini” söyleyerek ABD’yi eleştirmiş.

ABD Lideri Joe Biden’ın tartışma yaratan Suudi Arabistan ziyareti devam ederken, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Biden’ın açıklamalarına Suudi Arabistan’dan cevap geldi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin akabinde insan hakları konusunda sert sözlerle eleştirdiği Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Biden’ın bu adımı ülkesinde büyük yansılara yol açtı. Cinayetle ilgili “Hesap soracağız” açıklamasının üzerinden çok vakit geçmemişken Suudi Arabistan’a giden Biden, dün görüştüğü Suudi Veliaht Prensi Muhamemd bin Selman’a, Kaşıkçı cinayeti konusunu direkt sorumlu olduğunu düşündüğünü söylediğini anlatmıştı. Biden, Prens Selman’ın Kaşıkçı cinayetinden şahsî olarak sorumlu olmadığını savunduğunu, lakin kendisinin bu niyette ısrarcı olduğunu kaydetmişti.

SELMAN, IRAK İŞGALİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Konuyla ilgili Suudi Arabistan idaresinden de bir açıklama geldi. Reuters’a açıklama yapan bir Suudi yetkili, görüşmede Prens Selman’ın Biden’a Kaşıkçı’nın öldürülmesi üzere yanılgıları engellemeye çalıştığını, lakin ABD’nin de Irak üzere hususlarda yanılgılar yaptığını söylediğini aktardı.

Prens’in Biden’a “başka ülkelere çeşitli pahaları dayatmanın geri tepeceği” ikazında bulunarak ABD’yi üstü kapalı olarak eleştirdiği de kaydedildi. Selman’ın görüşmede Irak’taki ABD işgalini, azaplarla bir periyot gündemden düşmeyen Ebu Gureyb cezaevini ve geçen ay İsrail ateşinde öldürülen Filistinli gazeteci Hoş ebu Akleh’i de gündeme getirdiği belirtildi.

ABD Lideri Joe Biden, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri ile Mısır, Irak ve Ürdün önderlerinin iştirakiyle gerçekleştirilen doruğa katıldı.

BIDEN: ORTA DOĞU’DAN AYRILMAYACAĞIZ

Öte yandan ABD Lideri Biden, bugün Suudi Arabistan ziyaretinin ikinci gününde Körfez ülkeleri, Mısır, Ürdün ve Irak heyetlerinin katıldığı dorukta yeni açıklamalar yaptı. Biden, ABD’nin Orta Doğu’da faal bir ortak olmaya devam edeceğini belirterek bölgede Rusya, Çin ya da İran’ın doldurabileceği bir boşluk bırakmayacaklarını yineledi.

Biden, Cidde’deki temasları kapsamında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile bir ortaya geldi. İki önder, terör örgütü IŞİD’in yine güç kazanmasını engellemek için Irak ile ABD ortasındaki güvenlik uyumun devam ettirilmesini konusunda hemfikir olduklarını lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.