Süleyman Soylu: Terör kabahatinden 49 belediye lideri misyondan alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Gölbaşı Vilayetler Konutu’nda düzenlenen ‘Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Soylu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yapılan yatırımlardan bahsederken, terör kontakları nedeniyle vazife değişikliği yapılan lokal idareler hakkında bilgi verdi.

“48’i PKK, 1’i FETÖ olmak üzere 49 belediye lideri misyondan alındı”

Son 3 yılda terör hataları nedeniyle 49 belediye liderinin vazifeden alındığını söyleyen Bakan Soylu, “2019 sonrasında terör kabahatleri nedeniyle 48’i PKK, 1’i FETÖ olmak üzere 49 belediye lideri misyondan alındı” dedi.

“Teröre para aktarmayınca gelir artmış”

İHA’nın haberine nazaran belediyeleri terör örgütlerinden temizlediklerini aktaran Bakan Soylu, “Görevi devraldığımız da araçları üzerinde haciz olan, kımıldayamayacak olan belediyeler vardı. Erbil’de ihaleler yapılıyordu, buna kelamda, şu anda da vazifede olan kimi kurumların yöneticileri konut sahipliği yapıyordu.

Orada ihaleler dağıtıyorlardı. Yazılı talimatlar veriliyordu ve talimatlar çerçevesinde para millete hizmet yerine terör örgütüne dayanağa ve silaha gidiyordu. 6.8 milyar lira kamu borcu, 830 milyon lira 830 milyon piyasa borçları vardı.

Teröre para aktarmayınca hem gelir artmış, hem tüketim denetim altına alınmış, hem de inanılmaz derecede yükseltebilme kabiliyetine sahip olmuşlar. Gelir sarfiyat farkı ise eski 424 milyon liradan artı 1 milyar liraya yükselmiştir” tabirlerine yer verdi.

Bölgeye yapılan yatırımlar

Soylu, “Doğu ve güneydoğu kentlerimizde bölgeler ortası gelir farklılığı uçurumuna ve tartışılamayacak derece ezaya yol açılabilecek bir farklılıktan bahsedilmemektedir. Yol, hastane, otoban, otoyol, üniversiteler, İstanbul’da kişi başına düşen öğretmen sayısından daha fazla öğretmen, gençlik, bayan, kültür merkezleri doğu ve güneydoğu vilayetlerimizde var.

Güvenlikle, asayişle ilgili bir sorunun olmadığı, rastgele bir yerden bir yere rahatlıkla gidilebileceği bir tablo var. Bitmeyen havalimanlarının bitirildiği, etrafımızdaki coğrafyanın en büyük barajlarının yapıldığı, tarlalarının suyla buluştuğu, kırsalda da her türlü hizmetin yapıldığı, çocuklarımızın üniversite kazanım ve tıp fakültesini kazanım oranının son 5 yılda yüzde yüzlerin üzerine çıktığı bir tabloyu görüyoruz” dedi.

“Teröröün ardında Avrupa ve ABD var”

Terör örgütlerinin ardında Avrupa ve Amerika’nın olduğunu söyleyen Bakan Soylu,

Binlerce tır silah gönderenler, FETÖ elebaşını ülkesinde besleyenler, PYD’nin PKK’nın Suriye kolu olmasına karşın onu ambalajlayıp Avrupa ve Batı’da ofisler açtırmaya çalışanlara, terörü kendi elleriyle beslemeye çalışanlara biraz güçlüler diye kimse ses çıkarmıyor.

PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C terör örgütünü kendinden mütevellit bir terör örgütü olarak görenler ahmaktırlar. Gerilerinde koskoca Amerika ve Avrupa vardır, silahları, bilgileri, deneyimleri, bütün takviyeleri ve tertipleri vardır. Onların korunması ve meşruiyeti altındadırlar” değerlendirmesinde bulundu.

“İçeriden de bu işlerin destekçisi olduğu apaçık çok nettir”

Türkiye’yi engellemek için içeriden ve dışarıdan çok fazla müdahalenin olduğunu tabir eden Bakan Soylu, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde terör koridorunun yapılmaması ve oraya Türk Silahlı Kuvvetlerinin sevk edilmesine yönelik tezkerenin engellenmesi de dışarıdan bu işlerin planlayıcısı olduğu kadar, içeriden de bu işlerin şakşakçısı, destekçisi olduğu apaçık çok nettir. Her vakit bu ülkede bunlar var olmuştur.

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, dünyanın binlerce kilometre ötesinden kendisine tehdit olarak gördüğü İŞİD militanını öldürmeye çalışan Amerika’yı makul ve yasal görenler, bizim hududumuzun çabucak ötesinde binlerce havanın, merminin Hatay’a, yüzlerce teröristin sızarak Amanoslara yahut ülkemizin diğer noktalara gelmesini legal bulmamalıdırlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.