Rusya, Dugina suikastını düzenleyen bayanın imajlarını paylaştı

Rus siyaset uzmanı ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in en güvendiği isimlerden biri olan Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın aracına bomba konularak öldürülmesi ülkede şok tesiri yarattı.

Ukrayna ile savaş devam ederken gerçekleşen olay sonrası Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) incelemeleri sürüyor.

“Saldırıyı Ukrayna düzenledi”

FSB, akının kızı ile ülkeye gelen Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından düzenlendiğini duyurmuştu.

FSB tarafından yapılan açıklamada, “Operasyonel ve keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Darya Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suikastin Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir” tabirleri kullanılmış, Vovk’un 2010 doğumlu kızı Sofia Mihaylovna’nın da plana dahil olduğu belirtilmişti.Saldırganın manzaraları yayınlandı

Servis, Dugina suikastinin zanlısı olarak belirlediği Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk’a ilişkin imajları yayınladı.

Görüntülerde, 12 yaşındaki kızıyla birlikte 23 Temmuz’da Rusya’ya giriş yapan Vovk hudut kapısında saçlarının sarı olduğu daha sonra Moskova’dan bir mesken kiralayan Vovk’un daima olarak bu adrese girip çıkarken saç rengini değiştirdiği görüldü.


Estonya’ya kaçtı

Dugina’ya yönelik bombalı atağın düzenlendiği gün ise Vovk bir araçla Rus hudut kapısından çıkış yaparak Estonya’ya geçiyor.

FSB, kesin olarak suikasti Vovk’un işlediğini öne sürerken, Ukrayna ise Rusya’nın bu tezlerini reddediyor.


Estonya provokasyon dedi

Ukrayna’nın akın ithamını reddetmesinin yanında Estonya’da saldırganın ülkelerinde olduğu tezini yalanladı.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Dugina’nın vefatıyla Estonya’nın ilişkisi olduğunu gösterme teşebbüslerini provokasyon olarak nitelendirdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.