‘Özelleştirilmeyecek’ denilen TEİAŞ da satış listesine konuldu

Son 36 yıldır özelleştirme kapsamı dışında tutulan elektrik iletimindeki devlet tekelini sona erdirecek satış için uzmanlar, “Türkiye’nin enerji güvenliği tehlikeye atılıyor” uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar bu süre içinde neyin değiştiğini ve TEİAŞ’ın neden özelleştirme kapsamına alındığını sorguluyor. Daha önceki özelleştirme süreçlerinde, elektrik şirketleri satılmış, iletimin ise devlette kalacağı garantisi verilmişti.

Karar gazetesinin haberine göre, CHP’li Ahmet Akın “Türkiye’nin enerji güvenliği tehlikeye atılıyor. Mal varlığı on milyarlarca dolar olan TEİAŞ’ın özelleştirilmesi Sayıştay denetiminden çıkarılması anlamına geliyor” dedi.

Elektriğin santrallerde üretim fiyatı ile ailelerin kullandığı tüketim fiyatı arasındaki fark özelleştirmeler ile gittikçe azalacak deniliyordu. Dağıtımın tamamen özelleştirilmesine rağmen üretim-tüketim farkı azalacağına artmaya devam ediyor. Tekel konumundaki TEİAŞ’ın özelleştirilmesi ile son 3,5 yılda yüzde 123 zamlanan elektriğin daha da yükselmesi bekleniyor.

2017 yılında ortalama toptan elektrik satış fiyatının 16,794 kuruş olmasına karşılık hanelerin kullandığı elektrik fiyatı 41,185 kuruşa satılıyordu. Oysa 2021 yılında elektrik üretiminde bulunan tesislerin toptan satış fiyatları 31,0 kuruş seviyelerinde seyrederken meskenlere satış fiyatı son 15 zamla beraber 91,72 kuruşa yükselmiş oldu. Böylece satış fiyatına göre elektrik fiyatı payı yüzde 66 düzeyine çıkmış oldu. Özellikle TEİAŞ’ın özeleşmesi sonrasında piyasa kontrolünde kamunun gücü daha da azalacağından makasın artmasından endişe ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir