Meşhur Malatya Kayısı Çağlaları Tezgahlarda Yerini…

Malatya’ya özgü kayısı çağlaları tezgahlarda görülmeye başlandı. Sevilen meyve kayısının bu seneki ilk çağlalarının hasadı gerçekleşip, pazarda satılmaya başlandı.

Kayısı denince aklımıza il gelen isim Malatya’da, Avrupa Birliği (AB) tescilli kayısı ağaçlarında çağlaların hasadı gerçekleşiyor. Kale ilçesinden getirilen taze kayısı çağlasının kilosu 15 TL’den Malatya Sebze Meyve Pazarı’nda satılmaya başladı. 

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FİYAT DÜŞEBİLİR

Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Yasin Yıldız, geçtiğimiz haftalar Mersin’in Mut ilçesinden gelen sofralık kayısı çağlalarının pazarda satıldığını hatırlatıp, ‘Malatya’nın ilk ürünü de Kale İlçesi’nden getirildi. Taze kayısı çağlasının kilosu 15 TL’den satılıyor’ ifadelerini kullandı. Kayısı çağla hasadının artması ile fiyatın önümüzdeki günlerde düşmesinin beklendiği kaydedildi. 

YAZ MEVSİMİNDE HASAT EDİLİYOR 

Senede Türkiye ekonomisine 250-350 milyon dolar döviz girdisi sağlayan, kuru kayısı olarak yüzde 80’i yurt dışına ihraç edilen kayısı, olgunlaştıktan sonra Haziran ayı sonu ve Temmuz ile Ağustos aylarında hasat ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir