Mağdurlar artıyor: İkinci el arabada ‘kapora dolandırıcılığı’ tehlikesi

Çevrimiçi alışveriş sitelerine kayıt yaptıran dolandırıcılar, siteye uydurma ilanları düşük fiyatlarla ekliyor. Kelam konusu ilanlarda da çoğunlukla öbür araçlara ilişkin fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor. İlana kanan alıcı ise numarayı arayarak, araçla ilgili bilgi alıyor.

Bu sırada dolandırıcı, diğer alıcıların da araçla ilgilendiğini söyleyerek, bir ölçü kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini söylüyor. Kaporayı alan dolandırıcı ortadan kaybolurken, kandırıldığını anlayan kişi ise soluğu savcılıkta alıyor.

“DOLANDIRICI İSTEDİĞİ SAYISI TOPLADIKTAN SONRA İLANI SATIŞTAN KALDIRIYOR”

Bu dolandırıcılığın yaygın bir sistem olduğunu tabir eden oto ekspertiz uzmanı Mübin Keleş, “Dolandırıcı araç kendisininmiş üzere fotoğrafını online alışveriş sitesine yüklüyor. İlan 1-2 saat kalıyor. Bu sırada ilanı görenler aracı almak için kişi ile irtibata geçiyor. O sırada satıcı, ’Bana şu kadar ölçüde kapora gönderin, ilanı bekleteyim’ diyor. Bizim kendimiz için beklediğini düşündüğümüz araç ile ilgili birçok kişi daha satıcıyı arayarak kapora veriyor. Bu usul bir otomobil almak istediğiniz vakit kişinin telefonu daima meşgul çalıyor. Bu üslup insanlardan uzak durmamız gerekiyor. Dolandırıcı istediği sayısı topladıktan sonra ilanı satıştan kaldırıyor” dedi.

“HAYAL KIRIKLIĞI”

İşletmesinde meydana gelen bir olayı anlatan Keleş, “İlan Düzce’de konulmuş lakin dolandırıcı Düzce’de değil. ’Ekspertiz firmasında görüşelim ve aracı eksper edildikten sonra notere gidelim’ diye ortalarında konuşmuşlar. Dolandırıcı alıcıdan para istiyor, alıcı da gönderiyor. Alıcı buraya gelip araç geleceğini beklerken, ne araç geliyor ne bu türlü bir bilgi var. Hayal kırıklığı oluyor” biçiminde konuştu.

“YENİ KUŞAK DOLANDIRICILIK”

Kapora dolandırıcılarının her yolu denediğini belirten Keleş, “Aracın sahibinin telefonu çok fazla meşgul çalıyorsa, çabucak kapora muhabbetine geçiş yapılmışsa, çabucak ekspere gelme olaylarına giriliyorsa, vatandaşların dikkat etmeleri gerekiyor. Toplumsal yazışma platformunu ne kadar vakittir kullanıyor onu denetim edebilirler. Profil fotoğraflarına aile fotoğraflarını koyuyorlar ve sağlam olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Ancak burada çok hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kaldık. Buna muhakkak yeni jenerasyon dolandırıcılık diyebiliriz. Zati dolandırıcılar çok süratli bir formda parayı toplayıp ortadan kayboluyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.