Lenfoma nedir, lenfoma belirtileri nelerdir? Lenf kanserinin tedavisi var mı?

Lenfomanın ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı.Lenfoma hastalığı hakkında bilgi almak isteyenler internette mevzu hakkında aramalarına sürat verdi.

Lenfoma nedir, lenfoma belirtileri nelerdir ve lenfomanın tedavisi var mı soruları sıklıkla aranmaya başladı.

İşte lenfoma hakkında merak ettikleriniz..

Lenfoma nedir?

Lenfoma halk ortasında lenf kanseri olarak bilenen bir kanser çeşididir.Ciddi bir hastalık olan lenfoma lenf bezlerinin denetimsiz formda büyümesi sonu oluşmaktadır.

Lenf bezleri, enfeksiyon ve hastalıklara karşı direnmemize yardımcı olan bağışıklık sisteminin en değerli kesimleri ortasında yer almaktadır.

Lenfoma belirtileri nelerdir?

Lenfomanın pek çok farkli belirtisi bulunmaktadır.Bazı belirtileri şu haldedir;

– Büyüyen ve artan lenf bezleri

– Sebebi bilinmeyen ateş şikayetleri

– Açıklanamayan kilo kaybı,

– Gece meydana gelen terlemeler

– Daima halsizlik ve yorgunluk

– Öksürük şikayeti

– Teneffüs problemi

– Göğüs ağrısı

– Karında meydana gelen şişlik yada  ağrı,

– Kaşıntı şikayeti

Lenfoma tedavisi var mı?

Lenfoma hastalığının tedavisi bireyden bireye farklılık göstermektedir. Lenfomanın çeşidi, hastalığın hangi evdere olduğu ve hastanın yaşına nazaran tedavi formu değişebilmektedir.

Yavaş ilerleyen ve belirtisi olmayan kimi çeşit lenfomlarda hasta, hastalığın ilerlemesi, belirtilerin ortaya çıkması ve tedavi gerekliliğinin doğması açısından nizamlı aralıklarla denetim ediliyor.

Belirtileri olan yavaş seyirli lenfomalarda; kemoterapi, biyolojik tedaviler (monoklonal antikorlar) ve radyoterapi kullanılabiliyor.

Hızlı seyirli lenfoma tedavisinde ekseriyetle kemoterapi ve biyolojik (monoklonal antikorlar) tedaviler tercih ediliyor. Gerektiği durumda radyoterapi tedaviye eklenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.