Kurum: Hazine yerlerini dar gelirli vatandaşımıza peşkeş çekiyoruz

DUVAR- Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği BakanıMurat Kurum, vatandaşın kendi meskenini yapabilmesi için büyükşehirlerde Hazine yerlerinin satışa çıkartılmasına ait olarak yapılan “Peşkeş çekiliyor” tenkitlerine yönelik, “Evet, Hazine topraklarını dar gelirli vatandaşlarımıza peşkeş çekiyoruz” dedi.

Hürriyet muharriri Abdulkadir Selvi, Bakan Kurum ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Selvi’nin aktardığına nazaran Murat Kurum, Hazine topraklarının kendi meskenlerini yapmak isteyenlere satışı konusunda şunları söyledi:

‘BİR MÜHLET ELDEN ÇIKARMAMA KAİDESİ KOYACAĞIZ’

“Alt gelir kümesinde olan ve mesken sahibi olmayan insanlarımıza Hazine topraklarını vermek peşkeş çekmekse evet biz vatandaşımıza Hazine topraklarını peşkeş çekiyoruz. Hazine toprakları konutu olmayan vatandaşlara verilecek. Arsayı aldığında konutu yaptığı müddette fotoğraf, harç ve KDV muafiyeti üzere dayanaklar vereceğiz. Hazine yerini tahsis ederken belli bir müddet elden çıkarmama kaidesi koyacağız. TOKİ konutları da 5 yıl ve taksidi bitmeden devredilemiyor. Hazine topraklarını de muhakkak bir mühlet devredemeyecekler. Buradaki maksadımız alt gelir grubundakileri, konutu olmayanları mesken sahibi yapmaktır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.