Kripto depremi sürüyor: Bir şirket daha havlu attı

Kripto para piyasalarında mevcut koşullarda faaliyetlerini sürdürmekte zorluk yaşayan şirketlerden Voyager Digital de önceki hafta iflas başvurusunda bulunmuştu.

İFLAS DALGASI

Kripto para endüstrisinde bazı şirketlerin ödeme krizine düşerek iflasın eşiğine gelmesi Terra ve Luna krizinin ardından tetiklendi. Terra ve Luna’nın çöküşü piyasada yaklaşık 45 milyar dolarlık bir zarara yol açtı.

Böylece yeterli likiditeyi sağlayamayan şirketlerin zararı 2022 yılında kripto para piyasalarından hızlıca çekilen fonlardan dolayı telafi edilemeyecek boyutlara çıktı ve iflasa giden sürecin önü açıldı. Aynı şekilde ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı adımlarıyla tetiklenen ve kasımdan bu yana devam eden kripto düşüşü de şirketlerin zarar etmelerine neden oldu.

KRİPTO DEPREMİ SÜRÜYOR

2021 yılının Kasım ayında bir Bitcoin fiyatı 67 bin dolar seviyelerinde işlem görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış, sonrasında Fed’in parasal sıkılaştırmaya başlaması ve Ukrayna-Rusya savaşının ekonomi üzerindeki yarattığı riskler yatırımcıların borsa, kripto gibi riskli varlıklardan kaçmasına sebep oldu.

Sonrasında Luna ekosisteminde yaşanan kriz, yatırımcıların kripto varlıklara olan güvenini derinden sarsarken bu çöküş de kripto piyasasına milyarlarca dolar zarara mâl oldu.

Bitcoin son günlerde 20 bin doların altına yerleşirken lider kripto para yılbaşından bu yana yüzde 60’a yakın, tarihi zirvesinden bugüne ise 70 civarında değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.