Koronavirüs Kısıtlamalarına Uymayan 47 Bin 61 Kişi…

82 saatlik koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bu sabah saat 05.00 itibari ile sona erdi. İçişleri Bakanlığı, kısıtlama ihlalinde bulunan 47 bin 61 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldığını açıkladı.

19-26 Nisan arasındaki denetim raporunu İçişleri Bakanlığı, açıkladı.

7 BİN 61 KİŞİ KISITLAMAYI İHLAL ETTİ

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında İçişleri Bakanlığı, kısıtlama ihlalinde bulunan 47 bin 61 kişi hakkında  adli ve idari işlem yapıldığını açıkladı. 

İçişleri Bakanlığı, ”Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadelede temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenerek, uygulamaya geçirilmiştir. Gelinen aşamada mutasyona uğrayan virüsün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı gibi ülkemizde de görülen varyantlar sebebiyle hasta sayılarında artış yaşanmaktadır. Vaka sayılarında son dönemde yaşanan bu artış nedeniyle ülke genelinde ”kısmi kapanma” uygulamasına geçilmiştir.

Kısmi kapanma döneminde, hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 19.00 -05.00 saatleri arasında, hafta sonlarında ise; cuma günü saat 19.00’da başlayıp cumartesi ve pazar günün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde uygulanmaktadır. Bu kapsamda 19 -26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 61 kişiye adli ya da idari işlem uygulanmıştır. Salgınla mücadelemiz sona erip, tam normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz. Aziz milletimize; bu süreçte göstermiş olduğu sabır, fedakârlık ve anlayıştan dolayı teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir