Komünist Lider, yüzyıllık cet tohumunun çoğalması için harman yaptı

Tunceli’de Ovacık Doğal Kooperatifi’nin teşebbüsüyle temin edilen yüzyıllık “Karakılçık Buğdayı” tohumunun çoğaltılması için tohumlar toprakla buluşturuldu ve hasadı yapıldı. Karakılçık hasadına Komünist Lider olarak bilinen Tunceli Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Ataçınar Köyü’nde Ovacık Doğal Kooperatifi’nin takviyesiyle geçmişi tarih öncesine dayanan Karakılçık Buğdayı tohumu temin edildi. Temin edilen tohumlar toprakla buluşturularak yine tohumları alınması için yetiştirildi. Tohumluk düzeye gelen buğday için harman ekiliği yapıldı. Karakılçık hasadına Tunceli Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Doğal Kooperatfifi temsilcileri, sanatçı Metin Kemal Kahraman ve köylüler katıldı.

“KARAKILÇIK EZELDEN BERİ BU TOPRAKLARDA VARDI”

Karakılçık tohumunun geçmiş devirde Tunceli topraklarında yaygın olduğunu belirten Lider Maçoğlu, “Karakılçık ezelden beri bu topraklarda vardı. Ancak büyük monopoller bu işi yok etti. Maalesef büyük monopoller GDO’lu tohum çeşitleriyle hem toprakları kirletiyor hem de insan sıhhatine ziyan veriyor. Ovacık Doğal Kooperatifi bu yıl üç-dört bölgede karakılçık ekimi yaptı. Bizim hedefimiz üretime dikkat çekmek. Bulunduğunuz yerde, topraklarınızda gücünüz oranında kendi gereksiniminizi karşılamak ismine üretim yapabilirsiniz. Bu topraklarda, kendi ülkemizde de onlarca ülkeyi besleyebilecek alanlarımız, topraklarımız var. Bu manasıyla herkesin kendi topraklarında yetiştirebilecekleri eseri yetiştirmesini istiyoruz.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.