Kolajen takviyesi faydalı mı?

Kolajen takviyesi faydalı mı? Cildin kaybettiği nemi geri kazandırmak ya da nem kaybetmesinin önüne geçmenin güvenilir yollarından biri kolajen takviyesidir. Ayrıca cilt için gençlik ve sıkılık sağlayan bir tür protein olan kolajen sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazlarındandır. Kolajenin yararları sadece ciltle de sınırlı değildir elbette. Kolajen vücudun her bölgesi için büyük önem teşkil eder. Cildin canlı kalmasını sağlamasının yanı sıra kemiklere ve tırnaklara da oldukça yararlıdır. Vücut tarafından üretilen ve sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli anahtarlarından biri olan kolajenin eksikliği bu yüzden bazı sorunlar meydana getirebilir. Peki bu tarz bir eksiklikle karşılaşmamak için kolajen takviyesi faydalı mı?

Kolajen takviyeleri toz, hap ya da krem olarak piyasada bulunabilmektedir. Ancak burada önemli olan lisanslı ve güvenilir bir üretim mekanizmasına sahip markaların tercih edilmesidir. Kolajen takviyeleri vücudun zamanla eksikliğini çektiği kolajenin geri kazanılmasını ve güçlü bir yapıya sahip olmanızı sağlar. Sağlıklı bir görünüme kavuşmak elbette tek başınakolajentakviyesi ile mümkün değildir. Kolajen ile vücudunuzu takviye etmeye karar verdiyseniz düzenli bir beslenme sürecine ve gece uykusuna da önem vermek gerekmektedir. Böyle bir tedaviye başlarken sürecin uzunluğu gözünüzü korkutmamalıdır. Çünkü kolajen takviyeleri uzun süreli kullanımlarda sonuç vermektedir. Sonuçların vücudunuzda gözlemleyeceğiniz sağlık ve güzellikle taçlandığını görmek sabretmeye değerdir.

Kolajen ne işe yarar?

Kolajenin vücutta bulunma oranı oldukça yüksektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi bir tür protein olan kolajenkemik, kas, tendonlar ve bağ dokuların sağlıklı bir biçimde çalışması için gereklidir. Kolajenin vücudumuzda bulunan bu yapıların ana maddesi olduğu söylenebilir. Dolayısıyla uzman immünologlar ve dermatologlar tarafından önerilen kolajen takviyelerinin kullanımı da bu yüzden popülerdir. Vücudun bu önemli kısımlarının beslenmesinde önemli rol oynarlar. Hiç kimse kolajen eksikliği kaynaklı bir bağışıklık ya da iskelet sistemi rahatsızlığı yaşamak istemez.

Ayrıca kolajen yukarıda bahsettiğimiz bölümlerin yanı sıra cildin de %80’lik kısmını meydana getirir. Ciltteki çalışma ve etki mekanizması elastin adı verilen bir başka protein türü ile anlamlı hâle gelir. Adından da anlaşılacağı üzere elastin cildin elastik bir yapıda kalmasını sağlayan önemli bir proteindir.

Kolajen Üretimi Zamanla Yavaşlar

Bütün bunların yanında zamanla yaşlanan vücut hücreleri kendilerini yenilemek için ihtiyaç duydukları kolajenden mahrum kalırlar. Çünkü yaşlanan hücrelerde kolajen üretiminin hızı ve kolajenin etkinliği azalır. Bu da cildin canlı ve gergin bir yapıda kalmasını sağlayan proteinlerin cildi serbest bırakmaları anlamına gelir. Bu durumda cilt kırışır ya da sarkar. Yaşlanma yolu ile ciltte yaşanan sarkma ve kırışıklıkların nedeni de kolajen eksikliğidir.

Kolajenleri cildin alt tabakasında bulunan birer ip olarak tasvir edebiliriz. Yaşlandıkça cildin gerginliğini sağlayan bu iplerin azalması sarkmalara neden olur. Çünkü vücudun yaşlanması ile birlikte gençken oldukça hızlı bir şekilde yenilenen kolajenlerin artık parçalanma hızları daha fazladır. Kaybedilen kolajenler ciltte yerini kuruluğa ve kırışıklığa, sarkmalara bırakır. Nemden mahrum kalan ve canlılığını yitiren cilt de artık eskisi kadar diri görünmez. Kolajen üretimindeki bu düşüş aynı zamanda cildin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hâle gelmesine neden olur.

Yaşlanmanın yanında güneş ışınları, sigara ve diğer zararlı gazlar, çevre kirliliği gibi etkenler de kolajenin parçalanma hızını büyük ölçüde artırır. Dolayısıyla kolajen takviyeleri bütün bu olumsuzluklara karşı alınabilecek etkili bir önlemdir.

Kolajen işe yarıyor mu?

“Kolajen takviyesi faydalı mı?” sorusunun en can alıcı kısmı aslında kolajenin işe yarayıp yaramadığında saklıdır. Kolajeninvücuttaki etkinliğinden haberdar olmak, onun yokluğunda da birçok olumsuzluğun meydana geleciğini bilmek demektir. Bu yüzden düzenli olarak kolajen takviyesi almanın cilde, kemiklere ve kaslara çok iyi geldiğini kanıtlayan klinik çalışmalar bulunur. Bütün bu soru işaretlerinin giderilmesi için kolajen takviyesi alanlar ve araştırmalar başat rol oynar.

Kolajen vücudun diri ve sağlıklı kalmasını sağlayan önemli bir proteindir. Eksikliği en çok nerede olumsuz bir sonuca yol açtıysa bunun önüne geçmek gerekir. Çünkü birçok uzman kolajenin hayati önem taşıyan yapısı konusunda uyarmaktadır: “Kolajenin parçalanma hızının önüne geçmelisiniz. Çünkü bu sizin tüm organlarınızı ilgilendirir.”

Kemikler için de önemli bir besleyici olan kolajenin, takviye edilmesi durumunda zamanla zayıflayan iskelet sistemini iyileştirdiği de bir diğer ayrıntıdır. Kemiklerde yaşanan bu olumlu gelişme eklemlerde ve sırt, diz gibi bölgelerde yaşanan ağrıların kendiliğinden geçmesini sağlar.

Uluslararası arenada ünlü dermatologların katıldığı 2019 tarihli bir araştırma da kolajen takviyesinin yararlarını gözler önüne sermiştir. Kolajen yoğunluğunun artırıldığı vücutlarda kemikler, kaslar ve cilt için olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Kolajen takviyelerinin özellikle kemiklerin güçlenmesine ve cildin elastikiyetini tekrar kazanmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Bu çalışma da zamanla göstermiştir ki cildin ihtiyacı olan su miktarının kaybedilmesinde kolajen eksikliği kilit rol oynar. Kolajenle takviye edilen cilt nemliliğini geri kazanır çünkü artık gerekli miktarda suyu hücrelerine temin edebilmektedir. Düzenli kolajen takviyesi, bilinçli kullanımlarda olumlu sonuçlar verir.

En İyi Kolajen Takviyesi

En iyi kolajen takviyesi sağlığınız söz konusu olduğunda tartışmaya kapalı bir konudur. Vücudunuz için en uygun takviye ürünler sizin için en sağlıklı olanıdır. Bu kolajen takviyesini bulmanın yolu da onu güvenilir ve sertifikalı bir üreticide aramaktan geçer.

Kolajen takviyesi aramak için herhangi bir sağlık mağazasında gezintiye çıktığınızda çok fazla taklit ve lisanssız ürünle karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu şaşılmayacak derecede olağandır. Kolajen takviyesinin ne kadar yararlı olduğunun fark edilmesini sağlayan öncü bir firma olarak biz, bu başarısız taklitlere karşı önlemlerimizi orijinalliğimizi koruyarak almaktayız.

Benzersiz bir kolajen takviyesi ile piyasada yer almak kolay değildir. Üstelik insan sağlığı hakkında yazılmış ayrıntılı birçok araştırma varken.

Bir kolajen takviyesi ile düzenli beslenerek, uykunuzu iyi alarak ve egzersiz yaparak sağlıklı bir hayata yeniden merhaba diyebilirsiniz. Kolajen takviyeleri ile vücudunuzun zamanla kaybettiği canlılığı ve gücü yeniden kazanmak artık hiç zor değil. Çünkü düzenli kullanımlarda kolajen takviyesi vücudunuz için önemli ölçüde bir güç mekanizmasıdır. Bağışıklığınızın güçlendirilmesi ve hastalıklara karşı iyi bir savunma inşa etmek için kolajen takviyesini bilinçli bir şekilde almalısınız.

Kolajen İçeren En Etkili Besin Takviyesi Ürünü;

https://www.drsammys.com/tr/collagen-impact-28-li-kutu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir