KKTC Cumhurbaşkanı Kıbrıs Zirvesi Sonrası Açıklama…

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre’deki Kıbrıs Zirvesi’ne ilişkin, ‘’Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan eski şartlarda masaya oturmamız ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz.’’ dedi.

Cenevrede’de Birleşmiş Milletler öncülüğünde, garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında gayriresmi Kıbrıs konulu konferans düzenlendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konferans sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

‘’EŞİTLİK TEMELİNDE İKİ DEVLET’’

Tatar, Türkiye ile birlikte yeni belirledikleri ‘‘Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde iki devlet’‘ siyasetinden asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, ‘‘Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan, eski şartlarda masaya oturmamızın ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz.’‘ diye konuştu.

‘’KIBRISLI TÜRKLERİN TÜRKİYE İLE BAĞLARI KOPARTILMAYA ÇALIŞILIYOR’’

‘‘Rum Kesimi’nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir.’‘ ifadesini kullanan Tatar, bu çerçevede Kıbrıslı Türklerin, Avrupa Birliği içerisinde bir konumda, Türkiye ile bağlarının kopartılmaya çalışıldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir