Kılıçdaroğlu’ndan 28 Şubat sürecinde okuldan atılan öğretmene ‘helalleşme ziyareti’

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte 28 Şubat sürecinde öğretmenlik mesleğinden atılan Sultan Kara ve ailesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretin akabinde çıkışta açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, gergin bir toplumdan birbirini anlayan, birbirini kucaklayan topluma dönüşmek gerektiğini söyleyerek, “Bunun da öncülüğünü yapmak gerekiyor, uğraş harcamak gerekiyor, geçmişteki yaraları bir formuyla tedavi etmek gerekiyor. Beşerler mağdur edildi, mağduriyetleri hasebiyle bizim helalleşmemiz ve onların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Bugün, eşim Selvi hanımla birlikte bir öğretmenimizin sabah kahvaltısındaydık. Evvel bizi kabul ettikleri için kendilerine yürekten teşekkür ediyoruz. Öğretmenimiz, 28 Şubat mağduru bir öğretmen. 16 ay öğretmenlik yapabilmiş lakin. Birinci sınıftaki çocuklara verdiği değer, verdiği kıymeti anlattı. Onlara nasıl kucak açtığını tabir etti. 7 müfettişin kendisini nasıl sorguladığını ve sonra vazifesine son verildiğini, çantasını alarak sınıftan ayrıldığı vakit çocuklara en azından kendisine yapılanı hissettirmemek için özel efor harcadığını da tabir etti” diye konuştu.

“İNSANLARIN HAYATLARIYLA OYNUYORSUNUZ”

CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Devletin, yapılan bu haksızlıklar münasebetiyle haksızlığa uğrayanlarla helalleşmesi lazım. Bu yanlışın telafi edilmesi lazım. Sıradan bir kusur değil insanların hayatlarıyla oynuyorsunuz, gelecekleriyle oynuyorsunuz. Bunun telafi edilmesi lazım. Bunun için de bizim, toplumun, herkesin öncülük etmesi lazım; medyanın öncülük etmesi lazım. Geçmişte yaşananların tekrarlanmaması için hepimizin bir formuyla çaba etmesi gerekiyor. Bu sıkıntıyı sistematik bir yolla çözmememiz gerekiyor. Şimdiki siyasetlerle değil, günlük siyasetlerle değil, sistematik bir yolla çözmemiz gerekiyor ve kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Bu sorunu kalıcı olarak çözdüğünüz andan itibaren aslında devlet olarak o beşerlerle helalleşmiş olursunuz. Bizim hedefimiz da bu ve bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.