Kılıçdaroğlu: Köylüyü, tekrar bu milletin efendisi yapmaya kararlıyız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener ile birlikte, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Kırsal Kalkınmada Başşehir Modeli Buluşması’na katıldı.

Buluşmada, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, kırsalda tarıma ve hayvancılığa Büyükşehir Belediyesi olarak verilen dayanağı ve bundan sonraki yapılacak dayanakları açıkladı.

Daha sonra kelam alan Kemal Kılıçdaroğlu, çalışmalarından ötürü Mansur Yavaş ve takımına teşekkür etti. CHP’li belediyelerin ayrımcılık yapmadan herkese hizmet götürdüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal, ‘Köylü milletin efendisidir’ demişti. Biz, yine köylüyü bu milletin efendisi yapmaya kararlıyız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Sayın Genel Başkan’ım (İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener), belediye liderleri hakikaten ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Onların engellendiğini, büyük zorluklar çıkarıldığını biliyorum. Lakin Sayın Genel Başkan’ım, şunu söylüyorum belediye lideri arkadaşlarıma; ‘Şikayet etmeyeceksiniz, sizin vazifeniz meseleleri aşmak ve halka hizmet etmek’. Onu yapıyorlar. Yapmaya devam ediyorlar.

GÖRÜLMEMİŞ ÇOK ŞEYİ İKTİDARA GELDİĞİMİZDE GÖSTERECEĞİZ: İzlerken bir çiftçi arkadaş diyor ki ‘Şimdiye kadar görülmemiş bir şey’, sıvı gübre dağıtılırken. Şimdiye kadar görülmemiş aslında çok şeyi, Allah nasip eder, ittifak olarak iktidara geldiğimizde bütün Türkiye’ye de dünyaya da göstereceğiz. Şimdiye kadar yapılmayan lakin bundan sonra yapılacak olan her şeyi… Türkiye’yi büyütmek için, Türkiye’yi kalkındırmak için, işsizlik belasından bu ülkeyi kurtarmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Bundan bütün vatandaşlarımın emin olmasını isterim.

ÜRETİCİ DE ÇİFTÇİ DE AİLESİ DE KAZANIYOR: Geçmişte Ankara’nın caddelerine, sokaklarına ağaç dikmek için ağacı yurt dışından ithal ettiler. Akıl var, mantık var. Ya ormanlarımız var; ağaçlarımız, fidelerimiz var. Bunlar dışarıdan niçin gelir? Artık bunları Mansur Başkan’ımız; burada bizim çiftçilerimiz üretiyor, onlardan satın alınıyor. Ve herkes kazanıyor. Mansur Lider da üretici de çiftçi de ailesi de kazanıyor. Gelir elde ediyorlar, daha güzel bir hayat standardı yakalıyorlar. Hasebiyle memnun bir tabloyu ortaya koyuyorlar.

BU KADAR BEREKETLİ TOPRAKLAR NİÇİN EKİLMİYOR: Hollanda dediğimiz bir ülke var. Toprakları Konya’dan küçük. Hollanda’nın yıllık tarım eseri ihracatı 180 milyar doların üstünde. Lakin devasa Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 18-20 milyar dolarlık lakin ihracat yapıyor. O vakit soru şu; bu kadar bereketli topraklar niçin ekilmiyor? Niçin çiftçiyi toprağa küstürdük? Çiftçinin hakkını, alın terini niçin teslim etmedik? Neden aracılara, çiftçinin alın terini bir manada kurban ettik? Bütün bunları aşmak mümkün. İnşallah daima bir arada aşacağız.

BİZİM KİTABIMIZDA AYRIMCILIK YOKTUR: Başkan’ın yaptığı hoş bir şey daha var. Bir çiftçi arkadaşım söyledi; ‘Ayırt etmeden herkese hizmet ediliyor’. Evet, vatandaşlar ortasında ayrımcılık olmayacak. Bizim kitabımızda ayrımcılık yoktur. Oy verir-vermez, o onun tercihidir. Ancak siyaset kurumu, o bireye hizmet götürmek zorundadır, meselesini çözmek zorundadır. Birlikte, kucaklamak zorundadır. Var olan sıkıntısını çözdükten sonra onu kucaklamak, dinlemek zorundadır. Yeni bir iklime, anlayışa, birlikte yaşama anlayışına, yeni bir sevgiye hepimizin muhtaçlığı var.

YENİDEN KÖYLÜYÜ BU MİLLETİN EFENDİSİ YAPMAYA KARARLIYIZ: Hüdayda oynandı burada. Hüdayda’nın başındaki müzik hüzün doludur. Ciğerinizde bu türlü bam teli çalar. Lakin gerisinden bir sevinç vardır, bir oyun havası vardır. Münasebetiyle Hüdayda’yı daima Ulusal Kurtuluş Savaşı sürecindeki tertibe bağlarım. O heyecana bağlarım. Başlangıçta telaşlar, hüzünler vardı, fakat daha sonra Ulusal Kurtuluş Savaşı ve bağımsız bir Türkiye vardı. Münasebetiyle Hüdayda deyince daima Türkiye Cumhuriyeti tarihinin akışı geçer gözlerimin önünden. Ben, bütün üretici kardeşlerime, alın teri döken kardeşlerime… Bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal, ‘Köylü milletin efendisidir’ demişti. Biz, yine köylüyü bu milletin efendisi yapmaya kararlıyız.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.