Kayseri’de kızına tecavüzden 30 yıla çarptırılan şahıs tekrar yargılanacak

Kayseri’de 2019 yılında yaşanan olayda, polis merkezine giden D.A., (29) babası C.A.’nın 9 yaşından bu yana kendisine cinsel istismarda bulunduğunu sav ederek, şikayette bulundu.

Bu nedenle gözaltına alınan C.A., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede C.A. hakkında Kayseri 1´inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ kabahatlerinden 10 yıldan 30 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Mağdur, toplumsal medyadan takviye istedi

Bu süreçte ailesi ve etrafının yalnız bırakıp, şikayetini geri çekmesi konusunda baskı yaptığı D.A., birinci duruşma öncesi toplumsal medya aracılığıyla takviye istedi.

“Ailem, tecavüzcü babamın yanında oldular”

Twitter’da ‘Tecavüze hayır’ başlığıyla hesap açan D.A., yaşadıklarını anlatarak, “9 yaşından beri öz babamın tecavüzüne uğruyorum. Fizikî ve ruhsal şiddeti ve tehditleri yüzünden sessiz kaldım. Tekraren beni tabanca, asit ve bıçakla öldürmeye kalktı. Babaannem, dedem ve benim için en acısı annem ve kardeşlerim olmak üzere tecavüzcü babamın yanında oldular” ifadelerini kullandı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Ekim 2020’de görülen davanın karar duruşmasına sanık C.A., tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

“Adil olarak yargılanmıyorum”

Sanık C.A., 1999-2006 yıllarında Almanya’da öbür yıllarda da Kayseri’de kızı D.A.’ya istismarda bulunduğu tezlerini reddederek, mahkemeye 10 sayfadan oluşan yazılı savunmasını okudu. Sanık C.A., sözünde, “Adil olarak yargılanmıyorum. Şahitler dinlenilmedi. İktidarsızlık yaşadığıma dair rapor talebim reddedildi. Kızım iffetsiz bir hayat sürüyordu. Çok kolay palavra söylemeye, kin gütmeye başladı. Çok tüketim harcamaları yapmaya başlamıştı. Paklık hastası olmuştu. Alkol almaya başladı. Hayat şekli değişti. Kızım ile aramızdaki ses kaydı da bir senaryodur. Adaletinize güveniyorum” dedi.

30 yıla çarptırıldı

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık C.A.’yı, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ kabahatinden 30 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Heyet, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürmünden beraatine karar verdiği, sanığın tutukluluk halinin de devamına hükmetti.

Dosya Yargıtay’a taşındı

Sanık avukatı Gökmen Döner’in karara itiraz etmesi sonucu evrak evvel Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Bölge Adliye Mahkemesi’nin de hukuka uygun karar vermesi sonrası avukat Döner, bu sefer belgeyi temyiz ederek Yargıtay’a taşıdı.

Dosyanın geldiği 9’uncu Ceza Dairesi yaptığı inceleme sonrası dosyayı asıldan redderek bozulmasına ve yerel mahkemeye gönderilmesine ve sanığın tahliye edilmesine karar verdi.

Ceza Dairesi değerlendirdi

Ceza Dairesi, isimli mercilere sunulan ses kaydının yasak kanıt niteliği taşıdığına vurgu yaptığı kararında, “Olayın oluş formu ve vakti, şahit tabirleri, mağdurenin kademelerdeki çelişkili beyanları ile isimli süreçte kanıt olarak kullanılmak üzere alınan ses kaydının, 5721 sayılı CMK’nın 148/3’üncü maddesi kapsamında yasak kanıt niteliği taşımasından ötürü kelam konusu kayda istinaden hazırlanan eksper raporunun karara temel alınamayacağı, savunma ve tüm evrak kapsamı nazara alındığında, birinci derece mahkemesinin kabulünde yer alan sübuta ait kanıtların belge içeriğinde çelişmesi nedeniyle mahkumiyet kararının yerinde olmadığı anlaşıldığından kelam konusu karara yönelik istinaf  müracaatının kabulü yerine asıldan reddedilmesine ve tahliye ile salıverilmesine karar verilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Yeniden hakim karşısına çıkacak

Bozma kararı sonrası sanık C.A., mahallî mahkemede tekrar hakim karşısına çıkacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.