Kabine Toplantısında Gündem Konusu Koronavirüs Ola…

Beştepe’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde düzenlenecek kabine toplantısında koronavirüs tedbirleri, aşılama kampanyası, aşı tedariği gibi mühim konular hakkında konuşulacak.

Tüm gözlerin üzerinde olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Beştepe’de toplanacak. 

TOPLANTIDA GÜNDEM KORONAVİRÜS OLACAK 

Düzenlenen toplantıda en çok konuşulacak gündem maddesi ise yine koronavirüs salgınıyla edilen mücadelede gelinen yol ve alınacak önlemler olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mücadelede geldiğimiz son durumu kabine üyelerine aktaracak. 

TAM KAPANMA MASAYA YATIRILACAK 

Tüm Türkiye tarafından merak edilen Son günlerde kamuoyunun tartıştığı tam kapanma seçeneği de masaya yatırılacak. Ramazan ayının önümüzdeki günleri ve bayramda alınacak kararlar ise toplantıda konuşulup aktarılacak. Sağlık Bakanı Koca, kısmi kapanmanın verilere yansıması ve Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini kabine üyeleriyle paylaşacak. 

AŞI GÜNDEMİ 

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin yanı sıra, mücadelenin en önemli silahı olan aşılama kampanyası da gündemde. Türkiye’de birinci ve ikinci dozlar olmak üzere 21 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. Sinovac ve BioNTech aşılarının ardından Rus aşısı Sputnik V’nin de yakında kullanılmaya başlanması beklenirken, kabinede yerli aşı çalışmaları da konuşulacak. 

DİĞER GÜNDEM MADDELERİ 

AB ve ABD ile ilişkiler, Mısır ile normalleşme süreci, Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye gibi dış politika başlıkları da kabinede değerlendirilecek. ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanması sonrası ikili ilişkilerdeki gerilim devam ederken, Biden’in bu kararına karşı Ankara’nın atacağı adımlar kabinede masaya yatırılacak. Irak’ın kuzeyinde süren terörle mücadele operasyonları da kabinede tüm boyutlarıyla ele alınacak. 

CUMHURBAŞKANI KARARLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAK 

Öte yandan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Aile Bakanı Derya Yanık ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ilk kez toplantıya katılım sağlayacak. Kabine toplantısında sonuçlanan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyu ile paylaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir