Joe Biden’a F-16 mektubu: Bu Erdoğan’a ödül olur

ABD’li siyasetçiler, Ermeni ve Yunan lobisinin de dayanağıyla ABD Lideri Joe Biden’a bir mektup yazarak Türkiye’nin F-16 satışına karşı çıktı.

ABD’li siyasetçi Frank Pallone, Biden’a gönderilen mektubu toplumsal medya üzerinden paylaştı.

“Türkiye ordusuna takviye vermemeliyiz”

Pallone, farklı kanatlardan 35 Kongre üyesinin imzaladığı mektubu yayınlayarak, Biden’a gönderilen ayrıntılarını kamuoyuna duyurdu. Twitter üzerinden mektubu paylaşan ve Erdoğan’ın istikrarsızlaştıran ataklarını ve memleketler arası kanunları ihlal etmesini durduracak adımlar atmadan Türkiye ordusuna takviye vermemeliyiz. dedi.

“Bu satışa itiraz ediyoruz”

Biden’a gönderilen mektupta, Planlanan bu satışa itiraz ediyoruz zira bu satış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ve NATO müttefiklerindeki taahhütlerine ve hem ülkesinde hem de yurt dışındaki insan hakları ihlallerine ödül vermek manasına gelir. denildi.

“Erdoğan bir anda âlâ bir müttefik olmayacak”

Mektupta,ABD’nin gelişmiş savaş uçaklarını Türkiye’ye satmak, Erdoğan’ı bir anda yeterli bir müttefike çevirmeyecek. Bu silahların bölgede mevt ve yıkıma sebebiyet olması daha mümkün. 30 Haziran’da NATO Zirvesi’nde yaptığınız yorumlar ve F-16 ve mekanik geliştirme eserleri satmaya yönelik açıklamanız bizi derinden etkiledi. tabiri kullanıldı.

“Müttefiklerinin yeterliliğini geri plana atıyor”

Biden’a gönderilen mektubun bir kısmında ise,Erdoğan tertipli olarak ferdî çıkarı için bölücü taktikler kullanarak müttefiklerinin uygunluğunu geri plana atıyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği sürecinde talepleri NATO’nun son yıllarda en büyük krizi olan Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı stratejik duruşu için çok az bir şey yaptığını gösteriyor. sözü yer aldı.

Mektupta, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için ABD’li siyasetçilerin ağır bir mesai harcamaya hazır oldukları da vurgulandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.