Japonya’da seçimi öldürülen Abe’nin partisi LDP kazandı

Japonya’da iktidarda bulunan Liberal Demokrat Parti (LDP) dün yapılan Danışmanlar Meclisi (Üst Meclis) seçimlerinden zaferle ayrıldı.

Danışmanlar Meclisi (Üst Meclis) ve Temsilciler Meclisi’nden (Alt Meclis) oluşan yasama organı Ulusal Meclis (Diet) tarafından yönetilen Japonya’da Danışmanlar Meclisi üyelerinin yarısını seçmek üzere dün gerçekleştirilen olağan seçimin sonuçları netleşti.

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’ye yönelik suikastın gölgesinde gerçekleştirilen seçimlerin galibi iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) oldu.

TEK BAŞINA İKTİDAR

Japonya Başbakanı Fumio Kishida liderliğindeki LDP tek başına 63 sandalye kazanarak bu seçimde oylanan 125 sandalyenin yarısından fazlasına sahip olurken, LDP ve koalisyon ortağı Komeito, toplamda 76 sandalye elde ederek çoğunluğu korumuş oldu.

Öte yandan, LDP-Komeito koalisyonu, muhalefet partileri ve bağımsız adaylardan oluşan anayasa değişikliği yanlısı kamp, 1947 anayasasında revizyon için gereken 166 sandalye barajını birinci sefer aşarak en az 170 vekil sayısına ulaştı.

KİSHİDA: SEÇİME ŞİDDET İLE MEYDAN OKUNDU

Seçim sonuçlarının netleşmesinin akabinde yaptığı konuşmada alınan sonuçtan dolayı minnettar olduğunu belirten Japonya Başbakanı Fumio Kishida Abe suikastına atıfta bulunarak, “Demokrasinin temeli olan seçimlere şiddet ile meydan okundu. Bu nedenle seçimlerin gerçekleşmiş olması büyük değer taşıyor. Demokrasiyi korumak için çalışmaya devam edeceğim” tabirlerini kullandı. Kishida, anayasa değişikliği teklifinin şekillenmesi için mecliste yapılacak tartışmaları derinleştireceklerini de belirtti.

HALK SANDIĞA GİTMİŞTİ

Japonya’da halk, Danışmanlar Meclisi üyelerinin yarısını seçmek üzere her 3 yılda bir gerçekleştirilen olağan seçim dahilinde dün sandığa gitmişti.

Başbakanı seçme yetkisine sahip olan Temsilciler Meclisi’ne nazaran daha az yetkiye sahip olan 248 üyeli Danışmanlar Meclisi’nin üyelerinin 125’inin belirleneceği seçim için oy kullanma süreci ülke genelindeki 46 bin sandıkta saat 07.00’de başlamıştı.

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe suikastının halkta oluşan şokun da tesiriyle iktidardaki LDP’nin seçimden zaferle çıkacağı beklentisi hâkim olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.