İsveç ve Finlandiya NATO’da üyelik müzakereleri başladı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya davet edilmesinin akabinde iki ülkenin temsilcileri NATO yetkilileriyle iştirak müzakereleri için bir ortaya geldi. NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun başkanlık ettiği heyetlerin NATO yetkilileriyle Brüksel’deki karargahta bir ortaya geldiği duyuruldu.

Açıklamada, “Her iki ülke de NATO üyeliğinin siyasi, yasal ve askeri yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirme isteğini ve kabiliyetini resmen teyit etti.” sözüne yer verildi.

“TÜM MÜTTEFİKLERİN GÜVENLİĞİNE KATKI”

İsveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada görüşmelerin çok olumlu geçtiği bildirildi.

Açıklamada, “İsveç’in NATO üyesi olarak sağlaması gereken tüm kaideleri yerine getirdiğini belirttik. NATO üyesi olarak İsveç, NATO’nun genel yeteneklerine ve tüm müttefiklerinin güvenliğine katkıda bulunacaktır.” tabiri kullanıldı.

NATO’nun Madrid Doruğu’nda alınan karar doğrultusunda resmi prosedürleri tamamlamak için yarın NATO üyesi 30 ülkenin temsilcileri, İsveç ve Finlandiya’nın iştirak protokollerini imzalayacak.

KATILIM PROTOKOLLERİ TÜM ÜYELERCE İMZALANACAK

Sonraki adımda davet edilen ülke, NATO üyeliğinin kural ve yükümlülüklerini kabul ettiğini bildirdiği ve müzakerelerde kararlaştırılmışsa ıslahat planını içeren niyet mektubunu NATO Genel Sekreterine gönderiyor.

Bunu takiben NATO, Washington Antlaşması’na ek iştirak protokollerini hazırlıyor. Bu protokoller, NATO ülkeleri tarafından imzalanıyor.

Ardından protokollerin NATO üyesi ülkeler tarafından kendi ulusal kanunları ve prosedürleri uyarınca onaylanması gerekiyor. Tüm üye ülkeler, kendi onay süreçlerini tamamladıktan sonra Washington Antlaşması’nı saklayan ABD’ye yeni üyenin iştirakini öngören protokolleri kabul ettiklerine dair bildirim yapıyor.

Bütün evreler tamamlanınca NATO Genel Sekreteri, yeni üyeyi ittifaka katılmaya davet ediyor.

Son olarak yeni üye de kendi ulusal yasal sürecini tamamlayarak iştirak dokümanını ABD’ye teslim ediyor ve iştirak süreci tamamlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.