İstanbul’da öldürülen Jovica Vukotiç kimdir? Daha evvel de Türkiye’de yakalanıp hudut dışı edilmiş…

Kırmızı bülten ile aranan Jovica Vukotiç‘in Sırbistan’ın bilinen organize yeraltı örgütlerinden ‘Skaljari‘ çetesinin önderi olduğu öne sürülmektedir. Jovica Vukotiç’in suikast sonucu öldürülen Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç’in katili Luka Bojoviç ile yakın bağı olduğu tez ediliyor.

JOVİCA VUKOTİÇ NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Jovica Vukotiç, Şişli’de arabayla seyir halindeyken uğradığı silahlı atakta öldü. Sevgilisi ve çocuklarının yanında öldürülen kabahat örgütü başkanının, motosikletli bir saldırgan tarafından 5 el ateş edildiği, kurşunların 4’ün isabet ettiği kaydedildi.

DAHA EVVEL DE TÜRKİYE’DE YAKALANDI

40 yaşındaki Jovica Vukotiç 2018 yılında Antalya’da yakalandı. O devir de kırmızı bültenle aranan Jovica Vukotiç, polisin Rus sevgilisi Ekaterina Petchenko‘yu takip etmesi sonucu yakalanmıştı. Vukotiç’in üzerinde ‘Georgie Andonov’ ismine geçersiz bir Makedon pasaport bulunmuştu. Vukotiç, Yunanistan’ın uyuşturucu kaçakçılığı kabahatinden hakkında milletlerarası tutuklama buyruğu çıkarması nedeniyle aranıyordu.

Hem Sırp hem de Karadağ vatandaşlığı bulunan Vukotiç hudut Sırbistan’a iade edilmişti. Jovica Vukotiç 15 mahpus cezasına çarptırılmıştı.Vukotiç daha sonra Karadağ’a iade edildi. Sıp basınında yer alan argümanlara nazaran Jovica Vukotiç’e daha evvel de suikast teşebbüsünde bulunulmuştu.

ALİ UZMAN BAŞARIR’DAN TEPKİ

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, Türkiye Cumhuriyeti tarafından hudut dışı edilen ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Jovica Vukotiç’in İstanbul’da öldürülmesi olayını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üzerinden eleştirdi.

Başarır, “Vukotiç’in (Sırbistan’daki bir cürüm örgütünün önderi olan) öldürüldüğünü öğrendik. Bu olaya misal olarak geçmişte Afgan bir mafya önderinin Almanya’dan hudut dışı edilmesinden sonra Beşiktaş’ta yaşadığını açıklamıştık. İki askerimizi, canımızı canlı diri yakan IŞID terör örgütüne mensup alçak iki militan İstanbul ve Gaziantep’te görülmüştü. Bir bakan, ülkesinin güvenliğinden, asayişinden sorumludur ancak biz İçişleri Bakanlığı dışında her işi yapan bir bakanla karşı karşıyayız. Sayın bakan senin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki güvenlikten haberin var mı? Ne işi var bu insanların bizim ülkemizde? Vukotiç’i hudut dışı ettikten sonra takip ettin mi? Sen bir güvenlik sıkıntısısın, ülkedeki güvenliği sağlayamıyorsun ve sağlayacağına karşı da hiç umudumuz yok. Türkiye’nin geleceği ve güvenliği için istifa etmelisin zira sen bu ülkeye yakışmıyorsun” dedi.

‘SUÇLULARLA POZLAR VERİRSEN MAFYALAR DA ÜLKENE GELİR’

Mafya önderlerinin Türkiye’ye gelmesinde bir sebebin olduğunu belirten CHP’li Başarır, “Neden bu mafya başkanları, kabahat örgütü mensupları bu ülkede kalabiliyor? Zira İçişleri Bakanı’nın fotoğraf albümüne bakıyorlar. Bu ülkenin bu türlü bir İçişleri Bakanı var ve biz de herhalde bu türlü bir ülkede olmalıyız diye düşünüyorlar. Sen suçlularla bu türlü fotoğraflar, pozlar verirsen, bu mafyalar; Sırp mafya, Afgan mafya, IŞID terör örgütüne mensup caniler vs. bu ülkeye gelip yaşama hakkını kendinde görürler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.