İran’dan baş karıştıran operasyon açıklaması: Ankara’da öbür, Şam’da öteki

Bir hafta içinde Ankara ve Şam’a ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin muhtemel hudut ötesi operasyonuna ait bir birinden zıt açıklamalar yaptı. Farklı açıklamalara ‘diplomatik olarak inanç’ vermiyor yorumları getirildi.

27 Haziran’da Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Türkiye’nin hudut güvenliği ve operasyon hazırlığı açıklamalarına ait “İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan öbür bir temennimiz yoktur”

‘SURİYE’DE RASTGELE BİR ASKERİ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ’

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon hazırlığında olduğu bir periyotta Şam’a da resmi ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Türkiye’nin muhtemel askeri operasyonuna karşı olduğunu söyledi. “Komşumuz Türkiye’nin telaşlarını anlıyoruz fakat Suriye’de rastgele bir askeri müdahaleye karşıyız” diyen Abdullahiyan, İran’ın “Türkiye ile Suriye ortasındaki yanlış anlaşılmayı diyalog yoluyla” çözmeye çalıştığını kelamlarına ekledi.

Kısa bir müddet evvel Ankara’ya gelerek Türk mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı, İrna haber ajansına verdiği demeçte “Suriye’ye ziyaretimin hedefi bölgede Suriye ve Türkiye ortasında barış ve güvenliğin tesis edilmesidir” dedi.

Abdullahiyan, Ankara ziyaretinde Türkiye’nin Suriye konusunda gündeme getirdiği güvenlik kaygılarını çok güzel anladıklarını belirterek “Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk dostlarımızın güvenlik kaygıları bir an evvel ve kalıcı formda giderilmelidir” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.