İngiltere’de istifalar sürüyor: ‘Hükümetin çöktüğü açıkça ortada’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın iktidarı, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in istifalarının akabinde bir kere daha krize girdi. İki bakan birbirlerinden 10 dakika ortayla kabineden istifa ettiklerini açıkladılar. Bunu, bakan yardımcılarının ve danışmanlarının da istifaları izledi.

Son olarak Will Quince Aile ve Çocuk Bakan Yardımcılığı misyonundan istifa ederken, Laura Trott da bakan danışmanlığı misyonundan ayrıldı. Sajid Javid istifa mektubunda Başbakan’a olan itimadını kaybettiğini söylemişti. Rishi Sunak da halkın hükümetlerinden etik ve dürüst davranmasını bekleme hakkı olduğunu tabir etmişti.

ZAHAWI’DEN ‘BİRLİK’ ÇAĞRISI

Sunak’ın yerine atanan Nadim Zahawi, Muhafazakar Parti milletvekillerine birlik daveti yaptı ve Başbakan Johnson’ın yeni icraatlara odaklanmış olduğunu savundu. Nadim Zahawi son üç yılda Maliye Bakanlığı vazifesini yürütecek dördüncü isim olacak.

Sajid Javid’den boşalan Sıhhat Bakanlığı koltuğuna ise Steve Barclay getirildi. Başbakanlık’tan ismini vermek istemeyen bir yetkili, yeni Maliye Bakanı’nın “daha dinamik ve Başbakan’la daha uyumlu” olduğunu söylerken Sıhhat Bakanlığı’ndaki atamanın “dev bir atılım” olduğunu savundu. Bugün parlamentoda milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak olan Başbakan Boris Johnson’ın üzerindeki istifa baskısının artması bekleniyor.

Johnson’a yönelik son tenkitlerin temelinde Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Küme Yöneticisi Chris Pincher hakkında son periyotta ortaya atılan savlar yatıyor. Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra misyonundan istifa etmişti. Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzeri savlardan haberdar olmasına rağmen onu bu vazifeye getirmekle suçlanıyordu.

Başbakanlık Ofisi’nden daha evvel yapılan açıklamada taciz savlarından haberdar olunmadığı kaydedildi. Lakin Başbakan Johnson, Pincher hakkında üç sene evvel bu türlü bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etmişti. Johnson bahis ile ilgili son açıklamasında bu kararından ‘büyük pişmanlık’ duyduğunu söylemişti. Kabindeki istifalar Johnson’un bu açıklamaları ile eş vakitli olarak geldi.

STARMER: HÜKÜMETİN ÇÖKTÜĞÜ AÇIKÇA ORTADA

Ana muhalefetteki Personel Partisi’nin önderi Keir Starmer birinci değerlendirmesinde “Hükümetin çöktüğü açıkça ortada” dedi. Starmer, “İngiltere halkı kandırılamaz. Muhafazakar Parti lekelenmiş durumda ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez” halinde konuştu. İstifa krizi sonrası kabineden Kültür Bakanı Nadine Dorries, Johnson’a dayanağının tam olduğunu söyleyen bir paylaşım yaptı. Dışişleri Bakanı Liz Truss, Savunma Bakanı Ben Wallace ve Kalkınma Bakanı Michael Gove’un da kabinede çalışmaya devam edeceği kaydediliyor. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.