İbrahim Kalın: Yeri ve Zamanı Geldiğinde Bu Talihs…

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını ”soykırım” olarak tanımladığı açıklamasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan Reuters haber ajansına konuşan Kalın, Biden’ın açıklamasına yönelik ”Gelecek günlerde ve aylarda farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır.” dedi.

GEREKLİ TEPKİYİ VERECEĞİZ

Ankara’nın bu konuda ne tür adımlar atacağına dair detay vermeyen Büyükelçi Kalın, ”Yeri ve zamanı geldiğinde bu talihsiz ve haksız açıklamaya gerekli tepkiyi vereceğiz.”

Türkiye Büyük Millet Meclisinin pazartesi günü Biden’ın açıklamasına dair açıklama yapacağını ifade eden İbrahim Kalın, Amerikalı yetkililerin Türkiye’ye yapılan açıklamanın Türkiye’ye yönelik potansiyel tazminat davlarına yasal zemin teşkil etmeyeceğini söylediklerini belirtti.

İbrahim Kalın, ”Türklerin, atalarımız Osmanlıların soykırım yaptığını iddia etmek için tüm yaşananları bir kelimeye indirgeyip tek kelime ile kabul edilemez. Tarihsel gerçekler bu gerçeği desteklemiyor.”

1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan’da yaptığı açıklamada Biden, ”Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir