Hilal Kaplan Kimdir?

Yazar Hilal Kaplan, 17 gün boyunca uygulanacak içki satışı yasağıyla ilgili medyayı “iki yüzlü olmakla” suçladı. Peki, Hilal Kaplan kimdir?

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, milyonlarca kişi tarafından tepkiyle karşılanan 17 gün boyunca uygulanacak içki satışı yasağıyla ilgili haberlerden yola çıkarak medyayı “iki yüzlü olmakla” suçladı.

HİLAL KAPLAN KİMDİR?

Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Hilal Kaplan psikolog ve gazetecidir.

Anadolu lisesinden mezun olmasından sonra girmiş olduğu Bilgi Üniversitesi psikoloji bölümünden 2004 senesinde mezun oldu. 2006 yılı içerisinde Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Burada öğrenimi devam ederken hem okulunda hem de sivil toplum örgütlerinde siyasi faaliyetler ve görevlerde bulundu.

Üniversite içerisinde iken yürüklükte olan başörtüsü yasağına karşı çıkarak yasağın kaldırılması adına büyük bir mücadeleye girişti. 27 Şubat 2008 gününde başörtüsü yasağının üniversite kurumları içerisinde kaldırılmasından bir gün önce, iki başörtülü arkadaşı ile birlikte “Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz henüz özgür olmadık” başlığı ile manifesto niteliğinde bir metin yayınladı.

Hilal Kaplan, 3 Nisan 2013 gününde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik “Akil İnsanlar Heyeti” arasında ismi bulunuyordu.

Gazetecilik kariyerine “Taraf” gazetesinde başlayan Hilal Kaplan, “Yeni Şafak” gazetesinde yazılar yazdı. Şu anda da “Sabah” gazetesinde yazmaya devam etmektedir.

TVNET’te yayınlanan siyasi içerikli “Muhalif” başlıklı programı hazırlayıp sunmaktadır. Ayrıca a Haber kanalında Zeynep Bayramoğlu’nun yönettiği “Her Yöne 80 Dakika” isimli tartışma programında yorumculuk görevini yapmaktadır.

Kaplan, kendisi gibi gazeteci olan Süheyb Öğüt ile evlidir.

HİLAL KAPLAN ALKOL YASAĞI İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Hilal Kaplan milyonlarca kişi tarafından tepkiyle karşılanan 17 gün boyunca uygulanacak içki satışı yasağıyla ilgili haberlerden yola çıkarak medyayı “iki yüzlü olmakla” suçladı.

Kaplan, Bloomberg’ün “Erdoğan, alkol yasağıyla, İslamcı görüşleri topluma dayatmakla suçlanıyor” başlıklı haberini de hatırlatarak, “Evet, Batı siyaseti ve medyası ikiyüzlü. Ülkemizdeki Batı beslemesi siyaset ve medya da ikiyüzlü. Artık bunun ötesini görmeliyiz. Yoksa durup şunları mı hatırlatmalıyım?” diyerek şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye’de çok geniş kesimlerin milletin değerleriyle barışık bir seküler rejimle sıkıntısı olmadığı çok farklı yerel ve yabancı anket şirketlerinin çalışmasıyla ortaya konulduğundan mı bahsedeyim?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Arap Sokağı’ndaki popülaritesinin görünür biçimde zirvede olduğu dönemde, Mısır’da devrimin öncüsü Müslüman Kardeşler’in yüzüne karşı ‘Yeni anayasanız seküler olmalı’ deyişini mi hatırlatalım?

Yoksa Dünya Sağlık Örgütü’nün Koronavirüs vakalarının çok olduğu ülkelerde alkole dair sınırlamaları tavsiye ettiğinden mi bahsedelim?

Ya da Hindistan’dan Güney Afrika’ya, İngiltere’den Tayland’a pek çok koronavirüs vakasının arttığı ülkede içkiye sınırlama getirildiğini mi anlatalım?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir