Her saniye Dünya büyüklüğünde kütle yutan kara delik keşfedildi

Avustralya Ulusal Üniversitesi öncülüğünde yapılan çalışmada, New South Wales ve Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki teleskoplar kullanılarak, son dokuz milyar yılın en süratli büyüyen kara deliğin keşfedildiği duyuruldu.

Çalışmayı yürüten grubun başkanı Dr. Christopher Onken, “İnsanlar yaklaşık 60 yıldır bu çeşit keşifler yapmaya çalışıyor, lakin bu kara delik büyük ihtimalle Samanyolu’na çok yakın olduğu için fark edilememiş olabilir. Çünkü Samanyolu’nda o kadar çok yıldız var ki tespit ettiğiniz tüm unsurların takibini yapabilmek kolay olmuyor” diyerek araştırmanın kıymetinden bahsetti.

Avustralyalı grup kara deliğin her saniyede Dünya büyüklüğünde bir kütleyi yuttuğunun tespit edildiğini söyledi.

KARA DELİK NEDİR? KARA DELİK NASIL OLUŞUR?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından kara delik, “uzayda muhakkak nicelikteki unsurun kendi içine gerçek çöktüğü bir bölge” şeklinde açıklanıyor..

Bu bölgede yerçekimi o kadar güçlü ki ışık da dahil hiçbir şeyin kaçması mümkün değil. 

Kara delikler birtakım büyük yıldızların patlaması ve ölmesiyle ortaya çıkabiliyor. Birtakım kara delikler ise hakikaten devasa boyutlara, Güneş’in milyarlarca kat yüküne ulaşabiliyor. Lakin kara deliğin tam olarak nasıl oluştuğu hâlâ bilinmiyor. 

Tespit edilen son kara delik olan Sagittarius A* , etrafındaki ışık halesinin Samanyolu Galaksisi’nin ışığından 7000 kat daha parlak olmak sayesinde kaliteli ekipmana sahip amatör araştırmacılar tarafından da görülmesi mümkün olmuştu.

KAYNAK: BBC

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.