HDP’li Gergerlioğlu’na TBMM’deki Eylemi Nedeniyle…

HDP’li Gergerlioğlu hakkında TBMM’deki 3 günlük eylemi nedeniyle kamu görevini usulsüz üstlenme ve iş yeri dokunulmazlığını ihlalden iddianame hazırlandı.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle düşürülmüş ama Gergerlioğlu, Genel Kurul Salonu dışına çıkmamıştı.

Daha sonra Genel Kurul Salonu dışına çıkan HDP’li Gergerlioğlu ve bazı HDP mensubu milletvekilleri HDP grup toplantısı salonuna geçmişti.

Gergerlioğlu, 17 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından 18-19 ve 20 Mart’ta TBMM’de eylem gerçekleştirerek buradan çıkmayı reddetmişti.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği düşen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) eylemi nedeniyle kamu görevini usulsüz üstlenme ve iş yeri dokunulmazlığını ihlal suçlarından iddianame hazırladı.

İddianamede, Gergerlioğlu’nun kesin hüküm giydiği, bunun üzerine Anayasa’nın 84. maddesi gereği TBMM Genel Kurulu’nun 17 Mart 2021 tarihli 60. birleşiminde söz konusu durumun bilgiye sunulduğu ve şüphelinin milletvekilliğinin düşürüldüğü belirtildi.

5 YILA KADAR HAPSİ TALEP EDİLDİ

Gergerlioğlu’nun kamu görevinin sona ermesine rağmen, usulsüz olarak üstlendiği milletvekilliği göreviyle 18-19 ve 20 Mart’ta milletvekili olarak hareket etmeye devam ettiği kaydedilen iddianamede, şüphelinin resmi görevi kalmamasına rağmen belirtilen süre zarfında gece ve gündüz kesintisiz bir şekilde TBMM’de bulunmaya devam ederek, nitelikli olarak iş yeri dokunulmazlığını ihlal ettiği, TBMM tutanaklarının da bu durumu doğruladığı vurgulandı.

İddianamede, şüphelinin ‘‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’‘ ve ‘‘kamu görevini usulsüz üstlenme’‘ suçlarını işlediği belirtilerek, Gergerlioğlu’nun 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir