Hatay’da çilekte randıman geçen yıla nazaran arttı

İlçede 11 yıl evvel devlet dayanaklı 35 dekarla başlayan ve her yıl giderek artan çilek üretimi, 5 bin dekarın üzerinde çıktı.

Yörede yetiştirilen çilek, aromasıyla istek görüyor.

Yayladağı Çilek Kooperatifi Lideri Fehim Yaşekmez, AA muhabirine, ilçede çilek üretiminin 2011’de devlet takviyesiyle başladığını hatırlattı.

Eserin hasadına başladıklarını anlatan Yaşekmez, “Çilek, Yayladağı’nı, Yayladağılılar da çileği sevdi. Bu sayede üretim alanı her yıl artarak 5 bin dekarı geçti. Geçen yıl hava şartları sebebiyle rekoltemiz bu yıla nazaran düşüktü. Hava kaideleri bu yıl çok hoş geçti. Geçen yıl dekar başı ortalama 1,5 ton çilek alınırken, bu yıl 2 tona yaklaştı. Bu da üreticimizin yüzünü güldürdü.” diye konuştu.

Yaşekmez, tarlanın hazırlanmasından hasadına kadar çileğin ilçede yaklaşık 5 bin şahsa istidam kapısı olduğunu belirtti.

Çilek hasadının devam ettiğini belirten Yaşekmez, eserin kilogramının 13-14 liradan satıldığını söyledi.

Tutulubahçe Mahallesi’nde çilek yetiştiren Ali İsmail Hastaca da 5 yıl evvel 3 dekarda başladığı çilek üretimini şu an 8 dekarlık alanda sürdürdüğünü anlattı.

Eserin randımanının geçen yıla nazaran düzgün olduğunu belirten Hastaca, “Dekardan 2 ton kadar randıman alıyoruz. Fiyatlar birinci haftaya nazaran hoş.” dedi.

İlçede 3 yıldır çilek yetiştiren Recep Karaca, dekar başına yaklaşık 2 ton eser aldığını ve geçen yıla nazaran randımandan şad olduklarını kaydetti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.