Hamza Yerlikaya Kimdir?

Hamza Yerlikaya kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, eşi kimdir? Hamza Yerlikaya Hangi görevlerde bulunmuştur? İşte, Hamza Yerlikaya’nın biyografisi ve yaşam öyküsü..

Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı ve Gençlik Spor Bakan Yardımcısı olan Hamza Yerlikaya’nın, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi olmasıyla birlikte kim olduğu merak ediliyor. Peki, Hamza Yerlikaya kimdir? İşte, Hamza Yerlikaya’nın yaşamı…

HAMZA YERLİKAYA KİMDİR?

Aslen Sivaslı olan ancak İstanbul’da hayata gözlerini açan Hamza Yerlikaya 3 Haziran 1976 doğumludur. Kendisi gibi babası Mustafa Yerlikaya’da eski güreşçilerdendir. Mustafa Bey İstanbul’a geldikten sonra güreşi maddi güçlükler nedeniyle bırakmış, çocuklarının güreşçi olmasını istemiştir. Hamza Yerlikaya’yı da 1986 senesinde güreşe başlatmıştır. Yerlikaya, katıldığı ilk uluslararası turnuva olan Kanada’da yapılan 1991 Yıldızlar (16 yaş altı grubu) Dünya Şampiyonası’nda dördüncü olmuştur. 17 yaşındayken ise küçük olması dolayısıyla 1993 Büyükler Türkiye Şampiyonası’na alınmamıştır. Fakat, aynı sene Uluslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası’nda elde ettiği başarılarla büyükler kategorisinde de milli takıma girebileceğini göstermiştir. Yerlikaya, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

HAMZA YERLİKAYA HANGİ SPORLARI YAPMIŞTIR?

1993 senesinde İstanbul’da yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası’na katılması o dönemin Federasyon Başkanı Sadettin Tantan’ın talebi ile kabul edilmiştir. Bu turnuvada ikinci olan Yerlikaya, aynı sene Stokholm’de gerçekleştirilen 1993 Dünya Şampiyonasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonluğunu elde etmiştir. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) modern güreşin tarihinde ilk defa 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu belirtmiş ve Hamza Yerlikaya’ya Asrın Güreşçisi unvanı vermiştir. Yaşının küçük olması sebebi ile aynı sene gençler, ümitler ve büyükler kategorisinde mücadelesini sürdürerek üst üste başarılar elde etmeye devam etmiştir.

1986 – 1996 yıllarında ilk kulübü olan İstanbul Demirspor’da güreşmiş olan Yerlikaya, 1996 – 1997 yılları arasında ise Ankara’da TSK’da askerlik yaparken Türk askeri olarak sivil bir olimpiyatta altın madalya alarak Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir. 1998 – 1999 yılları arasında Emlakbank Kulübünde güreşmiştir. Yerlikaya’nın adı İstanbul Sultangazi’de bulunan İstanbul’un en büyük spor komplekslerinden birine verilmiştir. Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi’nde futbol, basketbol, güreşe ve daha pek çok spor dalı yapılmaktadır.

HAMZA YERLİKAYA KARİYERİNİN SONRASINDA NE YAPMIŞTIR?

Yerlikaya, aktif sporculuğu bıraktıktan sonra 22 Ekim 2012 yılında gerçekleştirilen seçimle Türkiye Güreş Federasyonu başkanı olmuştur. Bu görevine 2015 milletvekili seçimleri öncesinde aynı senenin şubat ayında istifasını sunmuştur.

HAMZA YERLİKAYA’NIN SİYASİ KARİYERİ

22 Temmuz 2007’de gerçekleştirilen genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi listesinden memleketi Sivas’tan TBMM 23. dönem milletvekili olmuştur. 2015 senesinde ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olmuştur.

21 Temmuz 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesiyle Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı görevine getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir