Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında 4 kuşkulu isimli denetimle hür

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında gözaltına alınan 8 şüpheliden 4’ü isimli denetimle özgür bırakıldı, 4 şüphelinin gözaltı mühleti uzatıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan 8 kuşkulu, adliyeye götürüldü. Ek gözaltı müddeti için sulh ceza hakimliğine sevk edilen 4 zanlının gözaltı müddeti uzatıldı. Bu zanlılar, Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Şüphelilerden Altan Bora, Osman Tuncer, Bülent Kutsal ve Tan Dervişoğlu ise soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına tabir verdikten sonra isimli denetim talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlikçe sorgulanan 4 kuşkulu, yurt dışı çıkış yasağı isimli denetim kaidesi uygulanarak hür bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Necip Hablemitoğlu, Ankara’daki meskeninin önünde 18 Aralık 2002’de suikast sonucu öldürülmüştü.

Suikastın şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, kırmızı bültenle aranırken MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirilerek 27 Ocak’ta emniyete teslim edilmiş, 8 Şubat’ta “örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” hatalarından tutuklanmıştı.

Bozkır ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle 6 kişi 3 Şubat’ta gözaltına alınmış, bunlardan 3’ü tabiri alındıktan sonra salıverilmiş, 2’si 15 Şubat’ta tutuklanmış, biri ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.

Soruşturmanın ikinci dalgasında ise emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli Astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu hakkında 8 Haziran’da gözaltı kararı verilmişti.

Göktaş dışındaki başka şüpheliler gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.