Guterres: Dünyamız ülke içi yerinden edilme kriziyle karşı karşıya

Ülke İçinde Yerinden Edilmeye ait Hareket Gündemi’nin tanıtım aktifliği bağlamında bir imajlı ileti yayımlayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Dünyamız ülke içi yerinden edilme kriziyle karşı karşıya. Dünya çapında rekor sayıda insan, çatışmalar, afetler ve iklim krizi üzere trajediler nedeniyle ülkelerinde yerinden edildi.” dedi.

Birçok insanın on yıllar boyunca birden çok defa yaşadığı yerle bağlarının koparıldığına değinen Guterres, Ukrayna’daki savaş nedeniyle yalnızca üç ayda 13 milyon insanın meskenlerinden ve yaşadığı toplumdan uzaklaştırıldığına değindi.

“Hepimizin, ülke içinde yerinden edilmiş bireylerin içinde bulunduğu makûs duruma kalıcı tahliller bulmaya yardımcı olmak üzere bir vazifemiz var.” diyen Genel Sekreter, bugünden itibaren ülke içinde yerinden olmayla ilgili bir aksiyon başlattığını duyurdu.

GUTERRES’TEN BM ÜYESİ DEVLETLERE ÇAĞRI

Guterres, kelam konusu aksiyonun 3 temel emelini, “Birincisi, ülke içinde yerinden olmuş şahısların kalıcı tahliller bulmasına yardımcı olmak. İkincisi, gelecekteki yerinden edilme krizlerini daha uygun önlemek ve üçüncüsü, şu anda yerinden edilmeyle karşı karşıya kalanlar için daha güçlü muhafaza ve yardım sağlamaktır.” kelamlarıyla açıkladı.

Yerinden edilmeleri tedbire vazifesinin her şeyden evvel hükümetlere ilişkin olduğunun altını çizen Guterres, bununla birlikte herkesin bu bahiste üzerine düşeni yapma sorumluluğu olduğunu belirtti.

Guterres, BM üyesi devletleri, sivil toplumu ve milletlerarası finans kuruluşlarını yerinden edilmelerin engellenmesi konusunda yardıma çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.