Financial Times’tan dikkat çeken makale: ‘Milyonlarca AKP’li bunu yaparsa…’

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times son periyotta Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ile ilgili kapsamlı bir haber/analiz yayınladı.

Son devirde ülkede yaşanan ekonomik buhranı mercek altına alan Financial Times muhabiri Laura Pitel, “Erdoğan’ın Türkiye’sinde meyve artık lüks oldu ve enflasyon onun tekrar seçilmesini tehdit ediyor” başlığını kullandı. Makalede, “Cumhurbaşkanının seçenekleri tükendi ve bu durum muhalif partilerinin elini güçlendiriyor” denildi.

“MEYVELERİN YANINA YAKLAŞAMIYORUM”

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Erdoğan’ın iktisat siyaseti açısından klâsik kabul edilmiş atakları yapmak yerine öbür bir yolu tercih ettiğini ve bu durumun enflasyonu tetiklediğini yazan gazeteye konuşan birtakım vatandaşlar da reaksiyon gösterdi. Ankara’nın Keçiören bölgesinde alışveriş yapan bir memur, Financial Times’a, “Meyvelerin yanına yaklaşamıyorum. Evvelden temel bir gereksinimdi, çocuklar için vitamin deposuydu lakin artık lüks oldu” dedi. Bu kişinin devlet çalışanı olduğu için ismini vermediği de vurgulandı.

BATILI DİPLOMATLAR KAYGILI

Analizde, “Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler 2023’ün Haziran’ında yapılabilir ama şayet Erdoğan talihinin yüksek olduğunu hissederse erken seçim daveti da yapabilir” denildi.

Son devirde yapılan anketlerde Erdoğan ve müttefiklerinin oy oranlarının yüzde 32 olduğu ve buna karşılık muhalefet bloğunun HDP olmadan yüzde 37’lerde seyrettiğini ve HDP’nin de dahil olmasıyla yüzde 48’e çıkabileceğine dikkat çekildi.

Gazeteye konuşan Batılı diplomatlar ise, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dayanağının karşılığında birtakım imtiyazlar elde etti ve ekonomik problemleri göz arkası etmek için Batı ile hengame edebilir” yorumunu yaptı.

Muhalefetin karşısına çıkaracağı adayın da kritik bir değerde olduğuna dikkat çekilirken, “Erdoğan muhtemelen muhalefet bloğunun kırılgan birlikteliğini yıkmak için çalışacak. Millet ittifakından birçok isim de Erdoğan’ın seçimde hile yapabileceğini ya da vazifede kalmak için yeni metotlar uygulayabileceğini öne sürdü” tabirine yer verildi.

“MİLYONLARCA AKP’Lİ BUNU YAPARSA…”

Öte yandan Ankara’da yaşayan ve gazeteye konuşan 43 yaşındaki AKP seçmeni Ayşe Arslan’ın kelamları de makalede yer aldı. Arslan’ın tenceresinin kaynadığı için şükrettiğine dikkat çekilirken şu sıralar çok az et aldığı ve ucuz bakliyat ve tahıl eserleri satın aldığı belirtildi.

Arslan, “Şu an muhalefetin ekonomiyi düzelteceğine emin değilim lakin ülkenin durumuna reaksiyon için, bu seçimde oy vermemeyi de düşünüyorum. Ülkenin durumu için çok üzgünüm” dedi. Financial Times, şayet bu hareketin milyonlarca AKP seçmeni tarafından yapılması durumunda, muhalefetin çarçabuk zaferini elde edebileceğini yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.