Fazıl Say: Yarın sesleri babama, gökyüzüne yollayacağız

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin (PSM) 10. dönem açılışı yarın düzenlenecek olan Fazıl Say konseriyle yapılacak. Konser kapsamında bestekar ve piyanist Fazıl Say, Kuvvetli PSM’nin 10. dönemi açılışına özel bestelediği “Hayat Ağacı” yapıtı ve dijital medya sanatkarı Refik Anadol’un bu besteden esinlenerek yapay zeka teknolojisini kullanarak tasarladığı dijital data heykeli de sanatseverlerle buluşacak. İki sanatkara ise çellist Jamal Aliyev eşlik edecek.

”HAYAT AĞACI’, HAYATA OLAN BAĞLILIĞIMIZI TABİR EDİYOR’

Zorlu PSM’nin 10. dönem açılışı kapsamındaki basın lansmanına katılan Fazıl Say, “Zorlu PSM’nin 10’uncu yılındayız. Birinci günden beri verdiğim 25-30 farklı projeyle Zorlu’da sanatımı sergilemiştim. Hiç yapmadığım bir şey olan şahsî bir eser besteledim. Bu besteyi neredeyse kendim için besteledim. Şöyle ki; 5 kısımlık bir süit bekliyor sizi. Yaklaşık 20 dakikalık bir müzik. Birinci kısmın ismi ‘Umut’. Zira umut hayatımızın her şeyi. 5’inci kısmın ismi ‘Hayat Ağacı’, hayata olan bağlılığımızı tabir ediyor. Öteki kısımlar ferdî bir hesaplaşma. 2’nci kısmın ismi ‘Babam Ahmet Say’. Bestelediğimde babam hayattaydı. Babam için en naif formda bir beste yaptım. Kendisi 10 Mayıs’ta vefat ettiğinde yapıtı ona dinletememiştik. Bir konserde onun parçayı dinleme fırsatı olmadı. Yarın sesleri babama, gökyüzüne yollayacağız. Üçüncü kısım ‘Ece’ isimli bir beste. İnsan eşi için nasıl bir beste yapar ve onu nasıl tanım eder diye düşündüm. 4’üncü kısım 4 yıl evvel vefat eden annem için ‘Anı’ isimli bir parça” diye konuştu.

Dijital medya sanatkarı Refik Anadol ise, “Fazıl Say üzere ilham veren ve bizi dönüştürme gücüne son derece istikamet vermiş bir ruhla çalışmak onur ve keyif verici. Bir müddettir hayalini kurduğumuz bir şeyi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Umarım herkesin beğenebileceği, ruhumuza düzgün gelebilecek bir tecrübe tasarladığımıza inanıyorum” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.